Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Yo me voy, felicidades
Van Gaal do dziennikarzy
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Globalne ocieplenie
Autor Wiadomość
DeNiro 
Don Pedro

Piwa: 124/117
Wysłany: 2009-01-24, 21:59  Globalne ocieplenie

W temacie "Wegetarianizm" Miki poruszył bardzo ciekawą kwestię, a mianowicie zjawisko zwane globalnym ociepleniem. Co myślicie o GO? Wielki mit czy poważny problem naszej planety? Jaki wpływ ma na to człowiek? Czekam na wasze opinie.

imerr 
Jopie

Piwa: 609/441
Wysłany: 2009-01-24, 22:51  

Tak DeNiro, temat jest ciekawy, ale sposób w jaki go założyłeś już nie :]
Btw, nie spotkałem się z możliwością techniczną przeniesienia części posta, więc lepiej zacytuj fragment, który Ci się podoba i pasuje.

Styl w jakim wygraliśmy jest nasz na zawsze. Dedykuję zwycięstwo Cruyffowi i Rexachowi, którzy wprowadzili go jako pierwsi. Josep Guardiola
Kiedy Cruyff przyszedł w 88 otworzył bardzo długi rozdział, który wciąż nie ma końca. Wielkie postaci w historii Barçy nie rywalizują ze sobą tylko tworzą wspólnie. Nie ma lepszych ani gorszych. To jest suma. Na porażkach, które zdarzają się po drodze, również się uczymy. Andoni Zubizarreta
Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
DeNiro
mikaelus 

Piwa: 730/976
Wysłany: 2009-01-24, 22:52  

kveldulv napisał/a:
nie wiem czy wiesz ale sa ludzie ktorzy dowodza ze nie ma efektu cieplarnianego

Wszedłeś na bardzo ciekawy temat. Otóż nie ma żadnych wiarygodnych badań dotyczących efektu cieplarnianego. Są tylko szczątkowe dane.
Czy wiesz, na przykład, w jakiej wielkości znienawidzony dwutlenek węgla, którego ograniczenie postuluje się w wielu krajach uznając go za jeden z głównych gazów cieplarnianych, pochodzi z działalności człowieka?
Nie musisz szukać, uświadomię Cię - jest to od 4 do 5%.
95% dwutlenku węgla wydzielanego rocznie do atmosfery pochodzi ze źródeł naturalnych

Powiedz mi też, dlaczego to wspaniałe, dbające o Ziemię i naszą świetlaną przyszłość lobby ekologiczne, przemilcza takie zmiany klimatyczne na Ziemi, jak:

1. Mała epoka lodowcowa - trwająca od XVI do XIXw. gdy średnia temperatura na półkuli północnej była o 1C niższa niż w XXw.? Dodajmy, że dziś robi się wielki dramat, bo w ostatnich stu latach temperatura podniosła się o 0,7C. Z ciekawostek dodajmy, że w czasie zimy w owym okresie zamarzała większość rzek w Europie, a także Bałtyk (na którego środku powstawały karczmy dla podróżników m.in. ze Szwecji do Polski :] ).

2. Ocieplenie średniowieczne - gdy temperatura była przynajmniej o 1,7C wyższa niż podczas MEL, porównywalna z obecnym ociepleniem. Niektórzy oceniają, że mogła być nawet o 3C wyższa niż teraz, jako że istnieją zapiski o uprawie pszenicy i owoców na Grenlandii.

3. Ocieplenie rzymskie - pomiędzy 2200 a 1400 p.n.e. gdy również było cieplej niż obecnie.

4. Ocieplenie holoceńskie - podczas, którego, po epoce lodowcowej, temperatury na Ziemi podniosły się o kilka stopni (ocenia się, że mogło być to od 2,5 do 7C więcej niż teraz).

Fakt, niektóre z tych epok (jak ocieplenie średniowieczne) wskazują na miejscowe występowanie (Europa tudzież półkula północna). Niemniej jednak skala i okres trwania tych zmian są niezwykle długie. Dużo dłuższe niż to co obserwujemy teraz. Mamy do czynienia z ledwie stuleciem, po faktycznym klimatycznym zakończeniu MEL, a temperatura ledwie wraca do poziomu z okresu średniowiecza.

Obrazek dla ciekawskich:

----

Niedawno wklejałem też bardzo interesujący wywiad z Rzepy:
http://www.rp.pl/artykul/2,230987.html

Prawda jest taka, że wpływ człowieka na zmiany klimatyczne nie został udowodniony. Niewiadomych jest wciąż tak wiele, że dowodzenie, iż to my za owe zmiany odpowiadamy jest zwyczajną pychą, tudzież dbaniem o swoje własne interesiki (a fundusze dla ekologów płyną).

Zamiast walczyć z globalnym ociepleniem, czego tak naprawdę nie da się zrobić, należy skoncentrować się na ograniczaniu emisji gazów szkodliwych dla ludzi, powodujących obniżenie standardów życia i niosących inne poważne skutki dla lokalnego środowiska.
Natomiast limity wytwarzania CO2 to totalna głupota, która może skutkować jedynie przystopowaniem rozwijających się gospodarek.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Roodeck
suntos 

Piwa: 204/49
Wysłany: 2009-01-24, 22:56  

Dobry temat, ale z tego, co pamiętam bajki są o 19.00 a ty zacząłeś prawie o 22. Nie ta godzina na wieczorynkę.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
DeNiro
jedras 
14

Piwa: 31/68
Wysłany: 2009-01-24, 23:07  

Bardzo ciekawy temat. Ostatni program B. Wildsteina poswiecony byl temu zagadnieniu. Naprawde polecam obejrzenie i zapoznanie sie z przedstawianymi tam opiniami i danymi statystycznymi.

mikaelus napisał/a:

Czy wiesz, na przykład, w jakiej wielkości znienawidzony dwutlenek węgla, którego ograniczenie postuluje się w wielu krajach uznając go za jeden z głównych gazów cieplarnianych, pochodzi z działalności człowieka?
Nie musisz szukać, uświadomię Cię - jest to od 4 do 5%.
95% dwutlenku węgla wydzielanego rocznie do atmosfery pochodzi ze źródeł naturalnych

To jedna sprawa, druga sprawa jak znikomy jest wplyw tegoz dwutlenku wegla na zmiany klimatyczne. To para wodna w ok 97% jest za to odpowiedzialna. Faktycznie, robi wrazenie..

Cytat:

Powiedz mi też, dlaczego to wspaniałe, dbające o Ziemię i naszą świetlaną przyszłość lobby ekologiczne, przemilcza takie zmiany klimatyczne na Ziemi [...]

Kolena ciekawa rzecza jest domniemane 'ocieplanie klimatu', gdy tymczasem juz od kilku lat notowany jest spadek sredniej rocznej temperatury. 'Globalne ocieplenie' zostaje coraz czesciej nazywane 'zmiana klimatu'.

Jak dla mnie to cala sprawa jest mocno watpliwa, to samo bylo z freonami, o czym jest rowniez wzmianka we wspomnianym przeze mnie programie.

dziki 
Krakus!

Piwa: 399/172
Wysłany: 2009-01-25, 11:03  

To samo było z dziurą ozonową - afera trwająca kilka lat, podczas której wszyscy obawiali się rozrostu dziury i promieniowania UV. Dziś jakoś to przycichło. Ostatnio właśnie na kole dyskusyjnym politologów na mojej uczelni poruszaliśmy wpływ ekologii a raczej ekologizmu, nowej ekologii i innych zielonych popierdasów na kreowania polityki państw świata. Mój doktorek przywołał ciekawe statystyki, z których wynika, że rzeczywistość (czyli polityka proekologiczna) ma się tak do ujadania większości "zielonych" jak koza do produkcji bomby termojądrowej. Zastanawia mnie fakt, że zieloni o ile już dotrwają do stanowisk rządowych zmieniają się natychmiast w lewicujące centrum z minimalnym zainteresowaniem kwestiami ekologicznymi. Nagle się okazuje, że państwo to zbyt skomplikowana struktura i nie da się ot tak zmieniać wszystkiego. Widać na przykładzie PO, PiS czy setek innych partii świata, które dopóty dopóki są w opozycji mają świetne pomysły, organizują protesty przeciwko ruchom rządów itp natomiast po objęciu władzy zarażają się wirusem "do-nothing`a".
Ych.

BlueLion 
Born To Be Doomed

Piwa: 81/108
Wysłany: 2009-01-25, 11:21  

No cóż, może dlatego, że zielony to niedojrzały czerwony (JKM ⓒ) Jakiś czas temu była jeszcze teoria o kończących się zasobach surowców naturalnych.

gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2009-01-25, 12:09  

Klimat sie ociepla i to jest oczywiste. Tyle ze zawsze w historii klimat raz sie ocieplal raz ochladzal. W sredniowieczu np w Zielonej Gorze uprawiano winogrona, co potem przestalo byc mozliwe.
Inna sprawa jest odpowiedzialnosc za to czlowieka. Nie ma na to zadnych dowodow, jesli juz to odpowiadamy za to w max 1 %. Wszystkie modele przyszlosci sa smiechu warte bo wiekszosc zalozen jest brana przez tworzacych je ludzi z sufitu.

Zupelnym debilizmem jest ograniczanie emisji CO2 tylko przez UE. Jesli nie zrobia tego rownoczenie USA, Chiny i Rosja to nic kompletnie to nie da. Jesli nawet to zrobia to wplyw na klimat bedzie na to minimalny. Mowa tu o procentach liczonych w miejsach po przecinku. To wszystko ma kosztowac miliardy a klimat i tak sie ociepli jesli ma sie ocieplic.

Ta cala para pojdzie w gwizdak. Nie twierdze ze nie trzeba robic nic. Ale UE powinna sie skupic na ochronie nizej polozonych obszarow takich jak prawie cala Holandia. Ograniczanie emisjo CO2 jest glupota ktora nie da zupelnie nic.

Oczywiscie mamy wielki problem. Ale nie z ociepleniem bo na to nie mamy wplywu tylko z jakas zbiorowa psychoza. Tyle ze akurat Polska az tak zle na tym nie wyjdzie bo trzeba koniecznie modernizowac nasze elektrownie a i ze dwie atomowe bardzo sie przydadza.

Pred 
VAMOS PREDRO

Piwa: 451/92
Wysłany: 2009-01-25, 12:32  

Ja pierdole takie globalne ocieplenie jakie bylo w styczniu. -20 stopni Celsjujsza we wrocku

Kendzior 
!

Piwa: 755/1370
Wysłany: 2009-01-25, 12:34  

Niezupełnie. W kwestii globalnej - faktycznie da niewiele, ale wydaje mi się, że w kwestii lokalnego środowiska da to sporo. Da sie to zauwazyc chociazby w postaci tego co masz na oknie... A co na oknie, to i w powietrzu.
"Fani Realu niech spojrzą prawdzie w twarz - obecni piłkarze tego klubu nadają się do pucowania barcelońskiej La Rambla. To też robi się na kolanach, czyli w ich ulubionej pozycji"" - Wojciech Kowalczyk, 30.11.2010 w komentarzu do !V!

gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2009-01-25, 12:37  

Nie zmienia to faktu że zima jest słaba. Klimat się ociepla tyle że nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko. Dlatego tak śmieszą mnie te modele robiona na 30 lat wprzód. Nie da sie przewidziec jaka pogoda bedzie za pol roku a ci faceci robia modele na wiele lat i jeszcze twierdza ze sa wiarygodne.

dziki 
Krakus!

Piwa: 399/172
Wysłany: 2009-01-25, 12:42  

http://portalwiedzy.onet....czasopisma.html
Gregori:)

I to tylko wstęp. Interesuję się problematyką Ameryki Płn. więc mniej-więcej wiem jak wygląda sprawa złóż. I to nie tylko tych wspomnianych w artykule przez p. Andrzeja Hołdysa. Z tego co mi wiadomo także przy wybrzeżach Kanady, np. niedaleko Grenlandii i Nowej Funlandii, znajdują się duże złoża ropy pod wodą. Oznacza to tyle, że Kanada - już dziś jeden z bogatszych krajów świata - stanie się w niedługim okresie czasu potęgą godną konkurować ze Stanami Zjednoczonymi na polu gospodarczym. Według prof. Brzezińskiego może jeszcze za naszego życia Kanada stanie się największą potęgą światową. Dlaczego? M.in. z w/w powodów. Poza tym zdrowa gospodarka, jeden z najwyższych na świecie współczynników zadowolenia z życia wśród mieszkańców, ogromne i niewykorzystane tereny byłego "terytorium płn. - zach." itp. Owszem można się sprzeczać i mówić, że to tylko mrzonki, aczkolwiek ja uważam taką perspektywę za jak najbardziej realną. I co ważne - sprawa Quebecu może okazać się kluczowa dla funkcjonowania Kanady i jej przyszłości - Quebec, który postuluje odłączenie się i utworzenie własnego państwa (a być może podążając za pomysłem Parizeau dołączenie do Stanów?) dziś jest jednym z hamulców rozwojowych Kanady. Dla znawców problematyki Quebecu - wiadomo, dla innych polecam lekturę np. tego : http://www.time.com/time/...,946255,00.html

Wracając do problemu surowców - jestem prawie na 100% przekonany, że minie kilka lat i zmieni się podejście do surowców. Nagle się okaże, że można zasilać samochody wodorem, można robić a i b . Wszystko można. Tylko alternatywy znajdą swoje - równie mocne - lobby.

mikaelus 

Piwa: 730/976
Wysłany: 2009-03-23, 19:46  

Ciąg dalszy globalnego ocieplenia. Drżyjcie, oceany nas zaleją.

Cytat:
Część naukowców uważa, że trend globalnego ocieplenia został zahamowany lub nawet uległ odwróceniu. Mają o tym świadczyć ostatnio pozyskane dane - informuje serwis worldnetdaily.com.
Według Roya Spencera, klimatologa pracującego wcześniej dla NASA, który przeanalizował dane z ostatnich pięciu lat, globalny poziom temperatur spada. Globalne ocieplenie miało oznaczać więcej huraganów, tymczasem od roku 2005 Stany Zjednoczone zaatakował tylko jeden większy huragan. Tymczasem według badań, które przeprowadził Ryan Maue z Uniwersytetu Florydy, światowa aktywność obejmująca zarówno tajfuny, jak i huragany spadła do najniższego poziomu sprzed 30 lat.

Naukowcy Instytutu Nauk Morskich Leibnitza i Instytutu Meteorologii Maxa Plancka z Niemiec oraz Uniwersytetu Wisconsin uważają, że proces globalnego ocieplenia ulegnie spowolnieniu, lub nawet odwróceniu, w okresie najbliższych 10-20 lat.

Jeśli chodzi o wcześniejsze niepokojące dane dotyczące topnienia lodu w Arktyce, to okazało się, że procentowo pokrywa lodowa zwiększyła się znacząco po raz pierwszy od 1979 roku. W ostatniej dekadzie również populacja niedźwiedzi uległa zwiększeniu - był to wzrost o 25 procent. W Arktyce jest ich teraz 15 tysięcy, podczas gdy 10 lat było ich 3 tysiące mniej.

- Ostatnia fala globalnego ocieplenia, która rozpoczęła się w 1977 roku jest zakończona, a Ziemia weszła w nową fazę globalnego ochłodzenia - mówi Don Easterbrook profesor geologii z Uniwersytetu Zachodniego Waszyngtonu. - Nowe dane dotyczące aktywności solarnej wskazują, że niezwykły brak plam na Słońcu i zmian w jego polu magnetycznym... Obecna fala procesu globalnego ochłodzenia może być ostrzejsza, aniżeli ta z lat 1945-1977 - dodaje.

Klimatolog Joe D'Aleo z organizacji International Climate and Environmental Change Assessment Project, mówi, że nowe dane wskazują, że od 50-70 lat, globalna temperatura obniżyła się pomimo wzrostu emisji dwutlenku węgla. - Dane sugerują, że w przyszłości Ziemię czeka globalne ochłodzenie, a nie ocieplenie - dodaje.

Jak komentuje serwis worldnetdaily.com, ostatnie doniesienia naukowców to "zła wiadomość dla Ala Gore'a", jako że były wiceprezydent USA utrzymuje, że Ziemia jest zagrożona przez globalne ocieplenie; za swą działalność Gore otrzymał nawet Nagrodę Nobla.

Magazyn "Whistleblower" ze swej strony przeanalizował doniesienia medialne na temat zmian pogodowych, które pojawiły się w ostatnim wieku. Jak wynika z analizy, media w różnych okresach donosiły na zmianę bądź o ochłodzeniu, bądź o ociepleniu. W 1895 roku wybuchła panika na punkcie globalnego ochłodzenia. W 1920 roku donoszono już o czymś zupełnie przeciwnym - o globalnym ociepleniu, którego medialna passa trwała do 1975 roku, gdy znów nadeszło globalne ochłodzenie. W 1981 roku rozpoczęły się z kolei czasy globalnego ocieplenia na "bezprecedensową skalę".

Kendzior 
!

Piwa: 755/1370
Wysłany: 2009-03-23, 20:51  

A tak zapytam z ciekawości: pytanie za 100pktów - czemu po podniesieniu się temperatury na Ziemi zwierciadło wody w oceanach ma się podniesc? Odpowiedz uzasadnij.
"Fani Realu niech spojrzą prawdzie w twarz - obecni piłkarze tego klubu nadają się do pucowania barcelońskiej La Rambla. To też robi się na kolanach, czyli w ich ulubionej pozycji"" - Wojciech Kowalczyk, 30.11.2010 w komentarzu do !V!

Mefju 
#moneybeautyfame

Piwa: 495/89
Wysłany: 2009-03-23, 20:54  

bo stopnieją lodowce.

Uzasadnienie: woda pod wpływem światła (tzn. słońca) zamienia się w wodę, ta spływa do oceanów a te z kolei się podnoszą :]

jakie jest przelicznik pkt na PLN'y :lol: ?
nie wiem jak tu.

Odpowiedz do tematu