Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Ciutadans de Catalunya, ja la tenim aquí!
Josep Guardiola
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Raijn
2006-12-12, 13:03
Książki
Autor Wiadomość
chaos 
syn ulicy

Piwa: 1160/901
Wysłany: 2015-07-23, 23:04  

http://www.claroscuro.pl/barcelona_noir.php

Ktoś już sprawdził ten tytuł? Cała seria wydaje się interesująca, więc może ktoś zachęci do Barcelony i potem pójdzie reszta ;)

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
jasiu
gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2015-11-01, 09:21  

Wlasnie czytam, autora kojarzę z hiszpanskich gazet, wiec ma kompetencje, by o tym pisac. Do tego szarga rozne swietosci, niektorzy kibice Barcelony na pewno sie oburzą :)
Postaw piwo autorowi tego posta

imerr 
Jopie

Piwa: 609/441
Wysłany: 2015-11-01, 09:52  

Trudno się nie oburzyć na gościa piszącego, że Barca wcale nie chciała Di Stefano, chciała za to Mourinho, ale ten Barcelonie odmówił. Wisienką w torcie jest oczywiście Villarato. Dwa razy pisze, że w ostatniej manicie, przy 2:0, był karny na Ronaldo: https://www.youtube.com/w...youtu.be&t=2682 . Jak mam wierzyć w jego rozdziały o sędziowaniu sprzed 50 lat, skoro żali się, że tu Valdes faulował?
Teoretycznie autor ma kompetencje, w praktyce napisał coś nieodbiegającego mocno obiektywizmem od Asa, któremu szefuje. Świetną książkę o Barcelonie i Realu napisał za to Sid Lowe.

Omijajcie biografię Pepa Balague. Tyle stron i człowiek nie dowiaduje się właściwie niczego nowego oprócz może trzech stron z opisami, co pod koniec Rijkaarda wyczyniali Ronaldinho i Eto'o.

Styl w jakim wygraliśmy jest nasz na zawsze. Dedykuję zwycięstwo Cruyffowi i Rexachowi, którzy wprowadzili go jako pierwsi. Josep Guardiola
Kiedy Cruyff przyszedł w 88 otworzył bardzo długi rozdział, który wciąż nie ma końca. Wielkie postaci w historii Barçy nie rywalizują ze sobą tylko tworzą wspólnie. Nie ma lepszych ani gorszych. To jest suma. Na porażkach, które zdarzają się po drodze, również się uczymy. Andoni Zubizarreta

gregori 

Wysłany: 2015-11-01, 10:07  

Zachowujesz sie jak narodowiec oceniający książki o historii Polski :)

imerr 
Jopie

Wysłany: 2015-11-01, 10:15  

Mam odpisać, że zachowujesz się jak neonazista czytający biografię Hitlera? Co to za język w ogóle? Nijak nie odniosłeś się do tego, co napisałem.
Odpowiedz na te trzy rzeczy, o których pisze szef promadryckiego dziennika. Czy naprawdę uważasz, że Barca nie chciała Di Stefano kiedy wyzdrowiał Kubala; chciała Morunho, który nie został trenerem bo odmówił spotkania z Cruyffem a w manicie był karny na Ronaldo? Nie oczekujesz od autora prawdy? Czy może obrażasz pisząc o narodowcach, bo nie masz żadnego argumentu?

Ja nie piszę, że to książka nieciekawa. Jest dobrze napisana i można poznać inny, madrycki punkt widzenia. Nie jest jednak obiektywna.

Styl w jakim wygraliśmy jest nasz na zawsze. Dedykuję zwycięstwo Cruyffowi i Rexachowi, którzy wprowadzili go jako pierwsi. Josep Guardiola
Kiedy Cruyff przyszedł w 88 otworzył bardzo długi rozdział, który wciąż nie ma końca. Wielkie postaci w historii Barçy nie rywalizują ze sobą tylko tworzą wspólnie. Nie ma lepszych ani gorszych. To jest suma. Na porażkach, które zdarzają się po drodze, również się uczymy. Andoni Zubizarreta
Ostatnio zmieniony przez imerr 2015-11-01, 10:25, w całości zmieniany 1 raz  

gregori 

Wysłany: 2015-11-01, 10:24  

Sprawa z Di Stefano jest znana, Barcelona straciła w pewnym momencie zainteresowanie, po dość dziwnym wyroku nakazującym mu gre to tu, to tu w kolejnych latach. Real był po prostu bardziej zdeterminowany. Co do Mourinho, to nie wiem, ale sporo o tym pisano w 2008 roku, rownież w gazetach z Katalonii. A karny w manicie to drobna sprawa, nie można na tej podstawie oceniać całej książki.

imerr 
Jopie

Wysłany: 2015-11-01, 10:26  

Myślę, że nikt nie napisał, że Guardiola został trenerem, bo Portugalczyk odmówił Barcelonie. Jako pierwszy zrobił to Relano.

gregori 

Wysłany: 2015-11-01, 12:43  

To jest raczej oczywiste. Pamietam czas po zwolnieniu Rijkaarda i ciągłe spekulacje prasy sportowej. Nazwisko Mourinho pojawiało się najczęściej, były nawet informacje o rychlym osiągnieciu porozumienia. Powołanie Guardioli wygladalo na rozpaczliwy ruch, wystarczy zobaczyc, co pisano na tym forum :D Nie twierdze, że Relano wie wszystko, ale nie mamy podstaw, by zarzucać mu kłamstwo. Po prostu nie wiemy, jak było.

Widziałem kilka razy Relano w tv i nie jest to absolutnie ktoś w rodzaju Roncero. Sprawia wrazenie bardzo kompetentnego. Co do Villarato, z ksiazki wynika, że sedziowie w Hiszpanii sa bardzo podatni na wpływy i staraja sie gwizdac tak, by przypodować sie aktualnemu szefowi. Raz zyskuje na tym Real, raz Barcelona.

imerr 
Jopie

Wysłany: 2015-11-01, 13:00  

gregori napisał/a:
To jest raczej oczywiste. Pamietam czas po zwolnieniu Rijkaarda i ciągłe spekulacje prasy sportowej. Nazwisko Mourinho pojawiało się najczęściej, były nawet informacje o rychlym osiągnieciu porozumienia. Powołanie Guardioli wygladalo na rozpaczliwy ruch, wystarczy zobaczyc, co pisano na tym forum :D Nie twierdze, że Relano wie wszystko, ale nie mamy podstaw, by zarzucać mu kłamstwo. Po prostu nie wiemy, jak było.

Chciałeś chyba napisać, "to raczej oczywista nieprawda". Naprawdę oceniasz wydarzenia na podstawie tego, czyje nazwisko najczęściej padało w Sporcie i MD? :rotfl:
W 20 innych książkach przeczytasz opowieści o tym, jak Ingla rozmawiał z Mourinho, który był tak podjarany, że przygotował prezentację. Ostatecznie wybrano Pepa, bo tak chcieli Laporta, Murtra, Cruyff i Txiki, a nawet zwolennicy Mou bali się, czy nie będzie robił medialnego syfu. Relano jest jedyną osobą, która twierdzi, że to Portugalczyk wystawił Barcelonę do wiatru, a nie odwrotnie.

Na innej stronie tłumaczy o co chodzi w Villarato. Pisze, że Pique wymusił żółtą kartkę celowo niewykonując rzutu wolnego a federacja nie wszczęła postępowania. A powinna, bo tak zrobiła, gdy Mourinho włożył palec w oko Villanovie. Jak można w ogóle porównywać te dwie sytuacje? Trzeba być absolutnie zaślepionym.

Skoro czytam tak piramidalne bzdury o wydarzeniach, które widziałem i wiem, jak przebiegały, to jak mam wierzyć w jego ciekawie opisane historie sprzed 50 lat?
Książka ciekawa, można przeczytać. Szkoda, że ewidentnie przedstawia spojrzenie madryckie.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
CnK
gregori 

Wysłany: 2015-11-03, 14:15  

Muszę ci przyznać racje, nie powinno sie oceniać książki, zanim sie jej nie przeczyta w całości. Pod koniec Relano zaczyna bredzić, a tłumacz chyba traci zainteresowanie swoją praca, bo bardzo cieżko to przeczytać. Ale pierwsza cześć, tak do końca lat 80, polecam.

Szczur 

Piwa: 606/906
Wysłany: 2015-12-31, 11:18  

Czas na małe podsumowanie ostatnich 12 miesięcy - a właściwie całkiem konkretne bo pękła setka - po podliczeniu wychodzi, że w tym roku udało mi się przeczytać 108 książek (daje to 8/msc), z czego prawie połowa (49) przejechana na czytniku.

Dla ciekawych co, gdzie, jak wrzucam całe moje zestawienie:

Spoiler:

Jonathan Wilson - Bramkarz czyli Outsider
Michał Okoński - Futbol jest okrutny
Alex Bellos - Futebol : brazylijski styl życia
Rob Smyth, Lars Eriksen, Mike Gibbons - Danish Dynamite: The Story of Football's Greatest Cult Team (C)
Alex Ferguson - My Autobiography (C)
Anonimowy piłkarz - Futbol obnażony : Szpieg w szatni Premier League (C)
Igor Sypniewski - ZaSypany. Życie na zakręcie (C)
Ronald Reng - Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk (C)
Ziemowit Ochapski - Carles Puyol. Kapitan o sercu w kolorze blaugrana
Ryan Giggs - Giggs. Moje życie. Moja historia
Roy Keane, Roddy Doyle - Druga połowa
Andy Lloyd-Williams - Robin van Persie. Biografia
Maarten Meijer - Liczy się zespół. Louis van Gaal. Biografia trenera reprezentacji Holandii i Manchesteru United
Simon Kuper - Futbol w cieniu Holokaustu
Simon Kuper - Football against the Enemy (C)
Simon Kuper, Stefan Szymanski - Soccernomics (C)
Roland Lazenby - Michael Jordan. Życie (C)
Dennis Rodman, Jack Isenhour - Powinienem być już martwy
Mike Tyson, Larry Sloman - Mike Tyson. Moja prawda (C)
Jacek Adamczyk - Wódz : Witalij Kliczko : ciosy i uniki boksera i polityka
Lopez Lomong - Bieg po życie

Marcin Wójcik - W rodzinie ojca mego
Piotr Głuchowski, Jacek HoŁub - Imperator : Ojciec Tadeusz Rydzyk
Justyna Kopińska - Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Kryspin Krystek - Zatroskana koloratka : pasterze i najemnicy
Geoffrey Robertson - Czy papież jest winny? : o odpowiedzialności Watykanu w sprawie naruszenia praw człowieka
Janusz Majcherek - Bóg bez znaczenia

Naomi Klein - No space, no choice, no jobs, no logo
Karolina Domagalska - Nie przeproszę, że urodziłam : historie rodzin z in vitro
George Ritzer - Makdonaldyzacja społeczeństwa (C)
Urszula Chincz, Anna Morawska - 7 dni: ?wiat Andrzeja Turskiego
Benjamin Barber - Imperium strachu : wojna, terroryzm i demokracja
Jurgen Elsasser - Jak dżihad przybył do Europy : wojownicy Boga i tajne służby na Bałkanach
Shereen El Feki - Seks i cytadela : życie intymne w arabskim świecie przemian
Alfred de Montesquiou - Umma : reporter na Bliskim Wschodzie
Artur Orzech - Wiza do Iranu
Hooman Majd - Demokracja ajatollahów. Wyzwanie dla Iranu
Yiwu Liao - Prowadzący umarłych - opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych (C)
Yiwu Liao - Pociski i opium : historie życia i śmierci z czasów masakry na placu Tiananmen
Yiwu Liao - Bóg jest czerwony : opowieść o tym, jak chrześcija?stwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach (C)
Pin Ho, Wenguang Huang - Uderzenie w czerń : morderstwo, pieniądze i walka o władzę w Chinach
Peter Fröberg Idling - Uśmiech Pol Pota - o pewnej szwedzkiej podróży przez Kambodżę Czerwonych Khmerów (C)
Francisco Goldman - Sztuka politycznego morderstwa czyli Kto zabił biskupa
Peter Godwin - Strach. Ostatnie dni Roberta Mugabe (C)
Jean Hatzfeld - Sezon maczet (C)
Necla Kelek - Słodka-gorzka ojczyzna. Raport z serca Turcji (C)
Katarzyna Kobylarczyk - Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty
Rory Carroll - Chávez : prawdziwa historia kontrowersyjnego przywódcy Wenezueli
Greg Marinovich, Joao Silva - Bractwo Bang Bang. Migawki z ukrytej wojny
Kang Chol-Hwan - The Aquariums of Pyongyang : Ten years in North Korean Gulag (C)
John Sweeney - Korea Północna : tajna misja w kraju wielkiego blefu
Christian Eisert - Tydzień w Korei Pólnocnej. 1500 kilometrów po najdziwniejszym kraju swiata
Suki Kim - Pozdrowienia z Korei : uczyłam dzieci północnokoreańskich elit
Barbara Demick - Światu nie mamy czego zazdroscić : zwyczajne losy mieszkanców Korei Północnej
Konrad Godlewski - Korea Szerokopasmowa
Rafał Tomański - Tatami kontra krzesła : O Japo?czykach i Japonii
Rafał Tomański - Made in Japan
Ian Buruma - Śmierć w Amsterdamie : zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji
Marek Orzechowski - Holandia : presja depresji
Marek Orzechowski- Belgijska melancholia
Maciej Brzozowski - Włosi : życie to teatr

Wojciech Cejrowski - Podróżnik WC (C)
Wojciech Cejrowski - Rio Anaconda (C)
Wojciech Cejrowski - Gringo wśród dzikich plemion (C)
Wojciech Cejrowski - Wyspa na prerii

Roberto Saviano - Zero, zero, zero
Roberto Saviano - Gomorra (C)
Roberto Saviano - Chodż ze mną
Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski - Nowy alfabet mafii : najnowsze losy polskiej przestępczości zorganizowanej (C)
Artur Górski - Masa : o kobietach polskiej mafii (C)
Artur Górski - Masa: o pieniądzach polskiej mafii (C)
Artur Górski - Masa: o porachunkach polskiej mafii (C)
Patryk Vega - Złe psy. W imię zasad (C)
Patryk Vega - Złe psy. Po ciemnej stronie mocy (C)
Henryk Niewiadomski - Świat wg. Dziada (C)

George R.R. Martin, Gardner Dozois - Niebezpieczne kobiety
Anthony Ryan - Pieśń krwi (Kruczy Cień I)
Anthony Ryan - Tower Lord (Kruczy Cień II) (C)
Brian McClellan - Obietnica Krwi
Brian McClellan - Krwawa Kampania
Maja Lidia Kossakowska - Takeshi - cień śmierci
Maja Lidia Kossakowska - Takeshi 2 - taniec tygrysa

Brandon Sanderson - Elantris (C)
Brandon Sanderson - Siewca wojny (C)
Brandon Sanderson - Z mgły zrodzony (C)
Brandon Sanderson - Studnia wstąpienia (C)
Brandon Sanderson - Bohater wieków (C)
Brandon Sanderson - Droga królów (C)
Brandon Sanderson - Słowa światłości (C)

Leif Persson - Między tęsknotą lata a chłodem zimy (C)
Leif Persson - W innym czasie w innym życiu (C)
Leif Persson - Linda (C)
Leif Persson - Swobodny upadek jak we śnie (C)
Leif Persson - Ten, kto zabije smoka (C)
Leif Persson - Umierający detektyw (C)
Leif Persson - Nos Pinokia (C)

Veronica Roth - Niezgodna (C)
Veronica Roth - Zbuntowana (C)
Veronica Roth - Wierna (C)

Alice Rosalie Reystone - Dziewiąty Mag (C)
Alice Rosalie Reystone - Dziewiąty Mag. Tom II. Zdrada (C)
Alice Rosalie Reystone - Dziewiąty Mag. Tom III. Dziedzictwo (C)

John Grisham - Chłopcy Eddiego
Dean Koontz - Niewinność

Steve Biddulph - Sekrety szczęśliwego dzieciństwa
Kaz Cooke - Dzieciozmagania : z maluchem przez prawie 5 lat
Jesper Juul - Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
Arlene Eisenberg - Pierwszy rok życia dziecka : poradnik dla matek i ojców

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Mentor, Boberek
dziki 
Krakus!

Piwa: 400/172
Wysłany: 2015-12-31, 16:53  

wrzucisz gdzieś może te e-booki?

Ja w ostatnich dwóch miesiącach zrobiłem wyjątkowo dużo. Coś mnie podkusiło, żeby przeczytać Harry Pottera raz jeszcze i skończyłem wszystkie części w ciągu świąt. Poza tym do doktoratu jakieś 40-50 pozycji, Gaiman, Kossakowska, trochę literatury faktu. Wyjątkowo mało powieści w tym roku. Myślę, że 100 też pękła, ale musiałbym podliczyć ...

gregori 

Wysłany: 2015-12-31, 22:17  

Czytam niemal wyłącznie ebooki, ale nie liczę tych przeczytanych. Do setki pewnie sporo zabrakło, bo kilka razy utknąłem na niezbyt łatwo wchodzących do głowy cegłach historycznych. Ale jedno jest pewne, kupuje więcej ebooków niz jestem w stanie przeczytać i to z dużym zapasem. Tych legalnie kupionych było ostatnio prawie tysiąc :)

dziki 
Krakus!

Piwa: 400/172
Wysłany: 2015-12-31, 22:46  

Ja mam chyba odwrotnie - bardzo często ściągam e-booki i jeśli mi się podobają (często po pierwszych rozdziałach) to kupuje normalną książkę. Stąd sporo mojej biblioteczki wygląda jak półka księgarni ;-)

mam sentyment do prawdziwych książek.

gregori 

Wysłany: 2015-12-31, 23:14  

Musiałem sie przestawić na ebooki z powodów praktycznych, po prostu nie mam juz miejsca na kolejne książki na półkach :)

Odpowiedz do tematu