Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Hoy, manana y siempre
con el Barça en el corazon

Jose Mourinho
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
8 marca - Dzień Kobiet
Autor Wiadomość
danji 

Piwa: 244/80
Wysłany: 2007-03-08, 23:30  8 marca - Dzień Kobiet

za wikipedią:

Cytat:
Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Po raz pierwszy święto obchodzono na apel Clary Zetkin (1857-1933) 19 marca 1911. Popularne w okresie PRL, obecnie ma w Polsce charakter marginalny.

Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni powinni wręczać kobietom upominki, w PRL takim szablonowym upominkiem były goździk i rajstopy. W niektórych państwach, w których obchodzone jest to święto, obywają się manifestacje feministek domagających się zrównania statusu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, a w szczególności w miejscu pracy. W Republice Federalnej Niemiec od 1986 roku utarł się zwyczaj wręczania w tym dniu kobietom róż; hasłem święta w tamtym roku było "Wir wollen Brot und Rosen" ("Chcemy chleba i róż"). W Polsce imprezy te określane są przez manifestujące kobiety mianem Manify.

W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.

Nie wiem dlaczego autor napisał, że obecnie ma charakter marginalny, bo ja co roku widze kolejki w kwiaciarniach i mijam mnóstwo kobiet maszerujących z kwiatkiem w dłoni. Często spotykam się z opinią (osób starszych), ze jest to taka pozostałość po PRL-u, jak widać (patrz wyżej) ten dzień ma znacznie głębsze korzenie. Mało kto chyba także wręcza paniom obecnie goździki i rajstopy. Popularne są tulipany, choć ja akurat tych kwiatów nie preferuje.

Za czasów szkolnych razem z innym chłopakami wręczaliśmy kwiaty naszym koleżankom, a ja również najbliższym kobietom w rodzinie (mamie, siostrze i babci). Nigdy sie nie zastanawiałem nad sensem tego dnia czy jest on potrzebny i czy ma jakieś znaczenie dla pań, ale o kwiatku zawsze pamietam.

A Wy jaki macie stosunek do tego dnia :>
Postaw piwo autorowi tego posta

Kibol 

Piwa: 70/71
Wysłany: 2007-03-09, 08:52  

dla mnie luz.. :]

CnK 

Piwa: 57/88
Wysłany: 2007-03-09, 09:23  

rychło w czas danji :lol2: dla mnie to święto jest obojętne, ale do walentynek mu brakuje... :ziewa:

Kendzior 
!

Piwa: 755/1371
Wysłany: 2007-03-09, 11:52  

a mi się podoba :) , zawsze wszyscy pamiętają o mnie i mimo mojej wrodzonej skromności i niesmialosci, bardzo sie z tego ciesze :)
"Fani Realu niech spojrzą prawdzie w twarz - obecni piłkarze tego klubu nadają się do pucowania barcelońskiej La Rambla. To też robi się na kolanach, czyli w ich ulubionej pozycji"" - Wojciech Kowalczyk, 30.11.2010 w komentarzu do !V!

Kibol 

Piwa: 70/71
Wysłany: 2007-03-09, 14:35  

CnK napisał/a:
rychło w czas danji :lol2: dla mnie to święto jest obojętne, ale do walentynek mu brakuje... :ziewa:

Na święto chłopaka serek założy temat z miesięcznym wyprzedzeniem teraz :lol2:

Odpowiedz do tematu