Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Ese chaval nos retirará a nosotros dos
Guardiola do Xaviego
o Iniescie
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prawa autorskie w sieci
Autor Wiadomość
Raijn 

Piwa: 532/850
Wysłany: 2006-07-24, 20:28  

Z cyklu: "A to Wielka Brytania wlasnie..."

Gunners.pl napisał/a:
Prawa autorskie obejmują coraz więcej aspektów naszego życia - to, co jeszcze wczoraj było darmowe, dziś jest źródłem do zarabiania pieniędzy. Choć brzmi to absurdalnie, publikowanie na stronach internetowych (także polskich) choćby terminarza rozgrywek FA Premier League (a także ligi szkockiej) łamie prawa autorskie!

Utworzono specjalną firmę pod nazwą Football DataCo Ltd, która ma chronić prawa autorskie i nakazuje usuwanie niezgodnych z prawem materiałów na stronach internetowych. Kilka dni temu przedstawiciele Football DataCo Ltd skontaktowali się z nami nakazując usunięcie terminarza rozgrywek FA Premier League i wszystkich zdjęć.

Czy tak można? Tak, ponieważ kalendarz rozgrywek jest chroniony na mocy ustawy o ochronie danych, a terminarz takie dane stanowi. Prawo zostało wprowadzone dyrektywą Komisji Europejskiej z 1996 roku i obowiązuje w całej Unii Europejskiej, także w Polsce. Krajowe strony internetowe są obserwowane od kilku miesięcy.

Każdy, kto chce publikować takie dane (tj kalendarz danego zespołu) na swojej stronie internetowej oraz w innej formie, musi wykupić licencję kosztującą 258 funtów rocznie. Opublikowanie kalendarza rozgrywek całej ligi kosztuje 6,192 funtów rocznie.

Póki co firmie udało się zamknąć w 2006 roku nieoficjalną Watfordu i Arsenalu, a także uzyskać odszkodowanie od gazet w wysokości 4,000 funtów. W ciągu kilku ostatnich lat, przy wsparciu Unii Europejskiej, firmie Compliance Unit (należącej do FA Premier League) udało zamknąć się 250 nie komercyjnych stron internetowych bez ostrzeżenia. Zamknięto również stronę Leeds United, która krytycznie wypowiedziała się na temat jednego z piłkarzy klubu.

David Folker z Football DataCo powiedział:

"Jeśli ktoś korzysta z naszych materiałów, zostanie pozwany. Przygotowanie kalendarza zajmuje sześć miesięcy i angażuje pracę wielu wielu osób. Kalendarz musi być chroniony".

Podobnie sprawa wygląda ze zdjęciami - przez wiele lat kluby przymykały oko na nie komercyjne wykorzystanie zdjęć piłkarzy, jednak od kilku miesięcy sprawa nabrała nowego wymiaru. Aby publikować jakiekolwiek zdjęcia klubu/piłkarzy należy uzyskać zgodę danego klubu i/lub agenta zawodnika. Można publikować jedynie tabelę ligową, ale tylko po zakończeniu kolejki - podawanie wyniku na żywo jest niezgodne z prawem i ścigane przez Sky Sports. Od obecnego sezonu zaostrzono kary dla osób wykonujących zdjęcia podczas meczów ligowych.

Chronione prawem pozostają numery zawodników oraz skład zespołu - publikowanie ich wymaga zgody danego klubu. Niedozwolone jest publikowanie bramek i fragmentów spotkań, a także przeprowadzanie jakiejkolwiek transmisji z meczu, w formie tekstowej i audio jest również chronione. Podobnie prezentuje się sprawa z używaniem zastrzeżonych nazw klubów i rozgrywek.

Klub może nadać stronie internetowej statut afiliowanej co obniża koszty licencji, jednak żaden klub ligowy, w tym Arsenal, nie zrobił tego.

Jeśli negocjacje z przedstawicielami Football DataCo nie przyniosą sukcesu, będziemy musieli zaprzestać publikacji.

Nederlander 
Manu Chao

Piwa: 361/371
Wysłany: 2006-07-24, 21:01  

Noz k***a przeciez to jest chore :| Mam nadzieje, ze tego typu absurdalne prawo nie zostanie rozszerzone na pozostale kluby pilkarskie, w tym nasza Barçe. Gdyby udalo sie uczynic BarcaZone stronka oficjalnej penyi, uniknelibysmy wtedy klopotow, ale w innym wypadku zadna dzialalnosc nie mialaby juz sensu. Szkoda mi stron angielskich klubow, mozna powiedziec, ze zostal wydany na nie wyrok.... I to wszystko przez pieniadze w futbolu, chca juz zarobic na wszystkim :/ Ciekaw jestem co w takim wypadku czuja fani Arsenalu odwiedzajacy taka strone gunners.pl, a zwlaszcza redaktorzy - ja na ich miejscu bylbym mocno rozczarowany angielska pilka, w tym rowniez Arsenalem...

imerr 
Jopie

Piwa: 609/441
Wysłany: 2006-07-24, 21:15  

tylko logiki w tym nie ma, bo np gunners.pl promuje moim zdaniem angielską piłkę, a nie okrada FA czy kogo tam innego

paranoja i tyle. też mam nadzieję, że to się nie rozprzestrzeni :/

Styl w jakim wygraliśmy jest nasz na zawsze. Dedykuję zwycięstwo Cruyffowi i Rexachowi, którzy wprowadzili go jako pierwsi. Josep Guardiola
Kiedy Cruyff przyszedł w 88 otworzył bardzo długi rozdział, który wciąż nie ma końca. Wielkie postaci w historii Barçy nie rywalizują ze sobą tylko tworzą wspólnie. Nie ma lepszych ani gorszych. To jest suma. Na porażkach, które zdarzają się po drodze, również się uczymy. Andoni Zubizarreta
Postaw piwo autorowi tego posta

Fufu 

Piwa: 7/3
Wysłany: 2006-07-26, 10:54  

zeby nie bylo watpliowsci, ze chlopakow z gunners nikt w konia nie robil to macie potwierdzenie istnienia takiej firmy http://www.sundayherald.com/51107

[']

poki co dotyczy to tylko angielskiej pilki, ale tylko czekac kiedy pozostale ligi sie za to wezma

[']

ogolnie to trzeba zaczac sie pakowac do odsiadki :]

Liso 

Wysłany: 2006-07-26, 12:44  

Niestety nakazy ten, narzucone przez w/w firmę dotyczą także ligi Szkockiej... która w naszym kraju staje się co raz bardziej popularna... Przykro jest czytać tego typu rzeczy, z "ust" ludzi, którzy zarabiają krocie. Logiczne jest, iż nikt nie wyłoży blisko 20 tys. złoty na terminarz na cały sezon + opłaty za zdjeic,a + oplaty za loga + oplaty za relacje live... Paranoja. Wtedy polski serwis musialby zarabiac miesiecznie blisko 1000 zł, bysie utrzymać.

gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2006-07-26, 15:39  

Malo mnie to obchodzi, jesli chodzi o stronki o FCB to interesuja mnie tylko fora :D Po co mam czytac jakies malo profesjonalne tlumaczenia skoro moge sobie poczytac w oryginale ?

danji 

Piwa: 244/80
Wysłany: 2006-07-26, 15:49  

to miło, że postanowiłeś napisać nam jaki jesteś zajebisty :/

Nederlander 
Manu Chao

Piwa: 361/371
Wysłany: 2006-07-26, 15:51  

Greg, przestan bzdury pisac :/ Wiem, ze ciebie to pewnie malo obchodzi, ale wiekszosc zagranicznych kibicow Barcelony nie zna hiszpanskiego i katalonskiego i potrzebuja takich stron, ktore beda serwowaly im wiadomosci w ich ojczystym jezyku. To jest strasznie egoistyczne podejscie - sam wiesz ze chocby w naszej 3miejskiej grupie cules moze 2-3 osoby znaja hiszpanski.

Po 2, jesli sa dobrzy newsmani, to tlumaczenia nie sa malo profesjonalne. Na BO poziom newsow byl wysoki, bledow sobie nie przypominam - jesli juz to byly jakies blahe.

gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2006-07-26, 15:58  

Ale sie obrazacie, napisalem przeciez ze mnie to malo obchodzi, byla to wiec bardzo subektywna opinia. Jak znam Hiszpanow to nie ma sie czego bac, Angole moga sobie scigac strony za granica, Hiszpanie odloza to na "manana" :D

baixinho 

Piwa: 399/122
Wysłany: 2006-08-01, 10:30  

MD przypomina uzytkownikom o przestrzeganiu pewnych zasad

http://www.elmundodeporti...A225389468.html

Raijn 

Piwa: 532/850
Wysłany: 2006-08-01, 11:43  

Chcialoby sie to komus przetlumaczyc na polski?:)

danji 

Piwa: 244/80
Wysłany: 2006-08-04, 01:07  

cd.

Cytat:
Jak być może zauważyliście, wróciły zdjęcia do wiadomości - to dobra część złej wiadomości. Nie udało się nam uzyskać zgody na używanie zdjęć piłkarzy Arsenalu z rozgrywek FA Premier League.

Arsenal nie zgodził się również na jakiekolwiek używanie materiałów ze strony oficjalnej. Chcąc pozostać w zgodzie z obowiązującym prawem i interesem Klubu, zostaliśmy zmuszeni do zmiany zdjęć. Być może nie są to ostatnie zmiany.

W oficjalnym oświadczeniu Arsenalu skierowanym do www.gunners.pl, czytamy:

"Z przykrością informujemy, że nie możemy udzielić zgody na używanie materiałów z naszej strony w celu ich dalszego publikowania (...) Używanie jakichkolwiek materiałów ze strony Arsenal.com na innych stronach internetowych jest kategorycznie zabroniona. Jakiekolwiek używanie, w tym modyfikacja, dystrybucja i republikacja są całkowicie niedozwolene i naruszają w sposób znaczący prawa Arsenalu".

Każdy kto chciałby w sposób niekomercyjny używać zdjęć Arsenalu, powinien wykupić licencję w cenie 5 - 20 funtów za zdjęcie.

Zastanawiające jest to, że inne strony klubów brytyjskich nie mają takich problemów...

Liso 

Wysłany: 2006-08-04, 09:23  

danji napisał/a:
Zastanawiające jest to, że inne strony klubów brytyjskich nie mają takich problemów...

Zważ na to, że serwis Gunners.pl jest jednym z najstarszych w Polsce. Poza tym jest także jednym z najbardziej znany zagranicą (chodzi oczywiśćie o polskie portale).
Poza tym od kogoś musiało się to zacząć i wątpie, że admini tej strony zrobili sobie żart. Prawdopodobnie wkrótce kolejne serwisy dostaną takie informacje, ale jak na razie nie ma co krakać ;-)

PS. Sam jestem bardzo zainteresowany tą sprawą, ponieważ prowadze portal, który musiałby wykupić w/w prawa.

kudlaty 
Vamos!

Piwa: 19/13
Wysłany: 2006-08-04, 12:49  

Dla mnie osobiście zamknięcie stronki typu BO było by tragedią. Jakoś poradziłbym sobie z newsami na orginalyc strona (translator google :P ), ale taka strona to ogromne zaoszczędzenie czasu. Nie wierzę ,aby mieli pozamykać wszystkie polskie stronki o lidze angielskiej i szkockiej coś się na to wymyśli nie lękajcie się Polak Potrafi....

Pred 
VAMOS PREDRO

Piwa: 451/92
Wysłany: 2006-08-10, 13:14  

NIedlugo nie bedzie mozna wymienic (napisac) w necie nazwy klubu, ktora tez bedzie zastrzezona znaczkiem (R) i bedzie trzeba przekrecac nazwiska pilkarzy jak w niektorych grach bywalo :)

Odpowiedz do tematu