Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Para que voy a hablar del madrid si soy cule de pies a cabeza
Luis Enrique
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gry planszowe
Autor Wiadomość
suntos 

Piwa: 204/49
Wysłany: 2014-02-10, 14:22  Gry planszowe

No właśnie, jak w temacie.

Gracie w planszówki? Wróciłem albo lepiej napisać, odkryłem na nowo, tą formę rozrywki po wielu latach. Za dzieciaka grywaliśmy na klatce schodowej lub podwórku w różne pozycje, nawet sami rysowaliśmy plansze na kartkach papieru. Głównie jednak polegało to na tym, że rzucało się kostką i szło do przodu - cała atrakcja.

Pod choinkę szwagierka dostała Scrabble i się mocno wciągnęliśmy w wigilijny wieczór. Grę znałem, chyba każdy kojarzy, nie jestem wielkim zwolennikiem, natomiast spodobały mi się emocje, myślenie towarzyszące rozgrywce i też to, że w czas bardzo szybko minął. Zachęcony tym wszystkim postanowiłem, że zakupię 'coś' na sylwestra.

Zrobiłem mały research na youtube, trafiając na poniższe kanały :

http://www.youtube.com/user/BoardGamesFactory

Tu znajdziemy solidne recenzje, dość wyważone i przemyślane. Sporo tytułów, ogólnie plus.

http://www.youtube.com/user/uWookiego

Bardziej chaotyczny serwis, ale lepiej oddaje ducha gry. Do tego krótsze recenzje, więcej pozycji, dla każdego coś miłego.

http://www.youtube.com/wa...F80C7D2DC8D9B6C

Zagraniczny kanał, gdzie można zobaczyć, jak wygląda rozgrywka w danej grze. Jeżeli ktoś się waha, czy grę warto kupić dobrze obejrzeć, jak to wszystko wygląda podczas sesji.

Dobrze, teraz coś o samych planszówkach w które miałem okazję zagrać.

Jako, że mi się śpieszyło, to przed sylwkiem musiałem znaleźć sklep z grami, bo na przesyłkę bym się nie doczekał. W internecie znalazłem jeden gdyński - Shaga - znajdujący się na Grabówku. Sklep jest specyficzny, w powietrzu unosi się zapach dobrego melanżu, chyba coś jak W Elicie po spotkaniu culesów. W środku sporo typowych fanów RPG z figurkami szykujących się na sesję. Żona chciała uciekać ;p
Widać, że właściciel realizuje swoją pasję, zaoferował mi Avalon, jako iż powiedziałem, że na sylwku będzie ok. 10 osób.

Avalon

Jeśli ktoś grał w Mafię to już wie o co chodzi. Losujemy karty postaci, wcielamy się w dobrych lub złych, Źli znają swoją tożsamość i chcą uwalić misje, Dobrzy chcą kończyć je sukcesem. Według mnie gra jest o wiele lepsza od mafii. Nie wymaga moderatora, nikt nie ginie - czyli gramy w komplecie do końca, jest odpowiednik Detektywa, ale nie może się ujawnić, bowiem na końcu jeśli 3 na 5 misji jest zakończonych sukcesem, jedna zła postać wskazuje, kto jest Merlinem i jak trafi to Dobrzy przegrywają - zdarzało mi się grać w Mafię, kiedy Detektyw mówił 'ja się zabijam, ci są źli'. Można modyfikować rozgrywki bo jest sporo kart specjalnych, które dają przewagę jednej lub drugiej stronie. Grałem już w 10 osób jak i 6 i rozgrywka była przednia, a ludzie wciąż chcieli grać. Nie nuży się, jak Mafia, jest szybsza. Naprawdę, jak dla mnie bomba. Na rynku jest u nas jeszcze "The resistance", która jest tańsza, ale nie ma w niej postaci Merlina, a jak dla mnie to jest kluczowa postać. Z pozostałych specjalnych postaci mamy Persifala, który zna Merlina, Mordreda - Zły, który nie ujawnia się Merlinowi, Morganę - Zła, podszywa się pod Merlina, Oberona - Zły, który nie ujawnia się złym itd.

Więcej tu :

http://planszowki.polter....a-Artura-c25909

i przykładowa rozgrywka :

http://www.youtube.com/watch?v=6AFBCc6uGQ8

Pan tu nie stał

Gra dostępna nawet w sieciach Empik. Dla 2-5 osób. Stajemy w kolejkach po różne dobra, by je kupić. Gdy w sklepie już niczego nie ma, usuwamy ludzi z kolejki i robimy dostawę towaru. Grałem tylko w wariancie dwuosobowym, z pewnością im więcej graczy tym lepiej, bo trzeba bardziej kombinować przy rozstawianiu kart. Fajny klimat PRL, dla ludzi, którzy pamiętają tamten okres będzie to niejaka podróż w czasy dzieciństwa, młodości. Rozgrywka jest szybka i żywiołowa. Trzeba kupować jak najwyżej punktowane produkty i wyprzedzać w tym innych graczy. Przyznaję, że wciąga.

http://www.youtube.com/watch?v=nVze3_XJzW0

http://www.youtube.com/watch?v=p3TkngrIK4U

Carcassonne

Kupiłem używaną, nie mam co prawda jednego pionka, ale zaoszczędziłem kasę. W grze budujemy średniowieczne miasto za pomocą kafelek - każdy losuje po jednej w turze - i stawiamy swoje pionki w mieście, na drodze, w katedrze albo na łące. Plus taki, że zawsze to miasto będzie wyglądać inaczej, bo kafelki można łączyć na wiele sposobów. Punkty zdobywamy w trakcie gry za skończone miasto, trakt, katedrę, ale też na końcu za ilość 'rolników' na łące z przylegającymi do tej łąki miastami. Należy więc punktować na bieżąco, ale również myśleć długofalowo - zazwyczaj za pierwszym razem nikt nie stawia rolników i później jest zdziwienie, że przegrali, gdy ty punktujesz na koniec - tak łatwo kogoś ograć, ale im więcej partii, tym ludzie łapią, że trzeba tych rolników stawiać. W grze dwuosobowej mamy dużą liczbę punktów, za to w wariancie 5sosobowym już o wiele mniej, jest ciekawiej. Gracze mogą dokładać tak kafelki, że nigdy nie skończysz swojego miasta albo pomagają sobie wzajemnie. Ta gra ma bardzo wiele dodatków, nie korzystałem z nich, ale nie wiem, czy one bardziej nie komplikują samej rozgrywki i liczenia punktów więc nie mam zamiaru ich nabywać.

http://www.youtube.com/watch?v=ihJLtYaWlvA

---

Kilka słów na koniec.

Jeśli chcesz kupić nową grę musisz się liczyć z wydaniem od 30 do 200zł w zależności od tego, co jest w środku. Za Avalona daliśmy 60PLN z jednej strony dużo, z drugiej nie ma tragedii. Nie gramy codziennie, ale myślę, że można to traktować jako zakup na lata. Książka dziś to też 30zł wzwyż, a jak raz przeczytam to już do niej nie wracam. Gdyby to mierzyć poziomem frajdy, które gra wniosła to jest bardzo ok.

Warto zaopatrzyć się w koszulki na karty, bo ludzie potrafią nieopatrznie zgnieść róg karty, czy złapać ją brudnymi rękami, albo wylać wódkę i co wtedy ? Wtedy to mnie chuj strzela. Dlatego lepiej wydać 10zł i powrzucać to wszystko w koszulki.

Ciekawy wątek na forum :

http://www.gry-planszowe....php?f=43&t=6212

Sam jestem początkujący, ale widzę, że planszówki dają dużo zabawy. Znajomi do mnie dzwonią i mówią żebym następnym razem też coś wziął do grania :D

Zacząłem temat, bo nie znalazłem takiego na culesach, mam nadzieję, że rozwinie się niczym wątek o bieganiu.

Pzdr
Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 3 piw(a):
chaos, Boberek, Kendzior
Boberek 

Piwa: 1025/1810
Wysłany: 2014-02-10, 14:41  

Najlepsza planszowka ever :D

chaos 
syn ulicy

Piwa: 1160/901
Wysłany: 2014-02-10, 14:51  

dobry temat :zolwik2:

Moja ekipa często gra w gry słowne i tak kilka lat temu zaczęliśmy grać w Tabu - gry chyba nie trzeba przedstawiać. Świetnie się sprawdza w każdych okolicznościach przyrody, a jeśli towarzystwo jest zgrana i zna się już trochę, to poziom i różnorodność skojarzeń potrafi sięgać ciężkich absurdów :D

Niejako ewolucją tej gry nazwałbym kolejną planszówkę, tj. Party Alians. Tutaj jedną z kategorii jest również odgadywanie haseł, jednak w mniej restrykcyjny sposób niż w Tabu. Dodatkowo dochodzi pantomima, odgadywanie znanych postaci czy rymowanki ;) typowo imprezowa gra na więcej osób.

Nie wiem, czy mozna nazwać to planszówką, ale swego czasu grywałem w Jengę :D Dobra zabawa klockami na każdą okazję.

Obecnie z niecierpliwością czekam na moja pierwszą grę w Dixit. Tutaj recenzja tej gry. Nakręciłem się strasznie po obejrzeniu kart do gry - obrazki są tak niesamowite, że wybrałem kilka, które z pewnością trafią na ściany w mieszkaniu. Czuję tutaj spore pole do kreowanie niesamowitych obrazów. Planuję też wcześniejszą dystrybucję wspomagaczy, żeby wznieść grę na jeszcze wyższy poziom :D Zweryfikuję swoje oczekiwania po pierwszym seansie z Dixitem.

Ps. Skoro powstał temat, to ponowię pytanie: Pioteer, kiedy planszówki w końcu? :D

suntos 

Wysłany: 2014-02-10, 15:04  

W Tabu grałem i rzeczywiście rozgrywka przednia, super zabawa. Gorzej, jak po którymś razie kojarzysz już hasła.

Dixit ciekawie wygląda, sam zamówiłem Dixit Odyssey bo jest do 12stu graczy, więc w ogóle imprezowy klimat na całego. Zdecydowanie karty mają świetną grafikę i wznoszą grę na wysoki poziom abstrakcji. Też czekam na przesyłkę. Do tego wziąłem od razu Sabotażystę i rozszerzenie bo to kolejna gra dla dużego grona, znowu nie znamy swoich tożsamości - takie gry mnie chyba najbardziej kręcą :D

Kendzior 
!

Piwa: 755/1370
Wysłany: 2014-02-10, 15:13  

dobry temat!

Jenga jest spoko, ale kurwa nigdy, powtarzam - NIGDY - nie grajcie w jej alkoholową wersję (na klockach napisane jest kto z kim i ile pije jak wyciagnie) - mimo tego, że umowilismy sie na pol kieliszka zamiast calego - efekt jest piorunujący. O 20tej skonczyl sie nam alkohol...

Kolejka - drogą zakupu nabylismy tego klasyka i szczerze mowiac zanim sie wkrecisz i wszystkim wytlumaczysz ocb, gra zaczyna nudzic. Kumplowi kupilismy wspomnianą przez Suntosa Pan Tu Nie Stał, ale jeszcze nie gralismy - po recenzji ww. chyba zaczne go molestowac, że jednak trzeba.
A do Kolejki dostepne jest jeszcez rozszerzenie pt. Ogonek, i podejrzewam ze jest to w stanie rozkrecic rozgrywkę.

Swoją drogą Kolejka byla w zeszlym roku zimą masakrycznie niedostepna i gotow bylem jechac po nią do Wejherowa, bo ktoś ją wystawił za 130ziko. Swoją kupilem za 69 bodajze zlotych w Empiku(dodrukowali w czerwcu 2013, nie wiem jak to wyglada teraz).
"Fani Realu niech spojrzą prawdzie w twarz - obecni piłkarze tego klubu nadają się do pucowania barcelońskiej La Rambla. To też robi się na kolanach, czyli w ich ulubionej pozycji"" - Wojciech Kowalczyk, 30.11.2010 w komentarzu do !V!

chaos 
syn ulicy

Wysłany: 2014-02-10, 15:23  

W piatek akurat grałem w Party Alians i ktoś zarzucił temat Pan Tu Nie Stał - zastanawiam się nad kupnem, ale nie wiem, czy to gra dla mnie. Poczekam jeszcze na kilka opinii "sprawdzonych" osób ;)

suntos 

Wysłany: 2014-02-10, 15:25  

Widziałem na youtube w kanale Game Troll TV, że Ogonek nie jest wart swojej ceny i że reedycja Kolejki ma uproszczone zasady, co jest dużym minusem. Do tego też się śmiali, że gra w której chodzi o spekulacje sama stała się żywym przykładem tego, o czym opowiada. Nie było jej w sklepach, a ludzie wykupywali nakład po 50zł i wystawiali na allegro za 250zł. Sam chciałem kupić, ale nigdzie nie znalazłem.

Cartmann 

Piwa: 455/268
Wysłany: 2014-02-10, 15:51  

Od dłuższego czasu, systematycznie gramy ze znajomymi w Monopoly Polska, Monopoly Deal, Pociągi, Stumilowy las (polecam wszystkim alkofanom), Bingo, Kości i kilka innych :D

Sporo też Kanasty i tysiąca :D

Dobrze tak odstawić wszelkie konsole, kurniki na bok i przeprowadzić ciekawą rozgrywkę przy stole.

www.rebel.pl tutaj się zaopatruję
Ostatnio zmieniony przez Cartmann 2014-02-10, 15:53, w całości zmieniany 1 raz  

riise 

Piwa: 117/212
Wysłany: 2014-02-10, 15:51  

typowa gra alko na imprezę - Looping Louie
gra która stała się podstawą każdej domówki w Niemczech.
4 graczy jednocześnie, 3 życia, w zależności od ilości osób kilka rund. tylko zwycięzca nie pije.ja byłem w listopadzie u kuzyna i zakochałem się w tym.moi znajomi zresztą też ;)

mikaelus 

Piwa: 730/976
Wysłany: 2014-02-10, 16:36  

Ja już w planszówki nie gram, ale na zawsze zapamiętam długie, wakacyjne sesje Magii i Miecza, a później Magicznego Miecza.

MiM

MM

Obie gry miały planszę główną + kilka dodatkowych rozszerzeń, wiele postaci, questy na planszy itp. itd. Świetna sprawa jeśli ktoś spędza wakacje melinując się w jednym miejscu z grupką znajomych o podobnych zainteresowaniach :D Miałem całą kolekcję MM, potem sprzedałem za całkiem niezłe pieniądze na Allegro, ale to już wiele lat temu było.
W sumie, całkiem chętnie bym do tego wrócił, ale zebrać ekipę do gry byłoby dziś praktycznie niemożliwe.

"Hoy, ma?ana y siempre con el Barça en el corazon" - José Mário dos Santos Félix Mourinho

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Szczur, agresor
wakabayashi 

Piwa: 435/572
Wysłany: 2014-02-10, 17:16  

my za mlodu z kumplami gralismy w tzw. fabularne, ale wedlug wlasnych zasad, a wlasciwie bez zasad.
jeden prowadzil gre - tworzyl caly klimat i wprowadzal wlasne utrudnienia/ulatwienia od wlasnego widzi mi sie, a reszta z kartka przed soba i dlugopisem w reku dostosowywala sie do wymyslonego swiata prowadzacego i rozwijala swoja postac poprzez branie udzialu w tych opowiadaniach mowiac co robi w danej chwili swoja postacia, ktorej wzrost poszczegolnych umiejetnosci/skilli zapisywalismy na kartce papieru.
strasznie wciagajaca zabawa, zwlaszcza jak przychodzilo w poszczegolnych grach do walki na smierc i zycie z drugim graczem, gdzie nie jednokrotnie prowadzacy byl niesprawiedliwy wedlug zdania osoby przegrywajacej walke :D

Jerry P 
Guti maricon!

Piwa: 272/698
Wysłany: 2014-02-11, 01:30  

ja ze znajomymi gram w Mondo :konik: polecam. kazda rozgrywka inna a gra tie po 3x7 minut wiec tez szybciutko. oczywiscie czas mozna zmniejszyc ale nawet te 7 minut czasem nie wystarcza.
http://www.youtube.com/watch?v=bHnkeXZrIeM

druga gierka którą dopiero rozpracowuje to 7 cudów Swiata. cos podobnego do wspomnianego przez Suntosa Carcassone, z tym ze zbieramy surowce rozwijamy swoje miasto, techonologie i wojsko a dodatkowo budujemy jeden z cudow swiata. gra na razie dosyc rozbudowana wiec dopiero sie jej ucze, ale jest mega interesujaca. polecam
http://www.youtube.com/watch?v=EwV8J3BRmBE

chaos 
syn ulicy

Wysłany: 2014-05-05, 08:43  

W długi weekend zaliczony w końcu Dixxit :zolwik2:

Świetna gra. Nawet nie wiedziałem, jakie wyobraźnia potrafi płatać figle :)

Bushmenka 
Belfegor

Piwa: 103/64
Wysłany: 2015-03-18, 15:19  

i co tak cicho? :P

z planszówek najbardziej lubię Świat Dysku. Ankh-Morpork, chociaż z drugiej strony zauważyłam, że to jest jedna z najbardziej frustrujących gier - długo trzeba się męczyć nad strategią, wygrana jest na wyciągnięcie ręki i nagle kto inny dostaje laur zwycięstwa - jeszcze bardziej denerwuje cudza dzika radość z wygranej. Największy plus za karty i w zasadzie niepowtarzalność rozgrywek, minusem to, że wiedźmy są w innej edycji. recenzja bardziej fachowego oka-> http://www.planszowki.gil...ku-ankh-morport

karcianki to Munchkin, wersja Cthulhu - świetna na rozluźnienie atmosfery po ŚD ;) bardzo zabawna, ale po jakimś czasie się nudzi, więc będę się rozglądała za inną edycją - na szczęście jest ich mnóstwo.

St. J. Lec

A póki co spacerologia, to moja jest ideologia:
mam ręce w kieszeniach, a kieszenie jak ocean...
Ostatnio zmieniony przez Bushmenka 2015-03-20, 10:55, w całości zmieniany 1 raz  

xav 
Daj pyska!

Piwa: 351/99
Wysłany: 2015-03-18, 18:01  

Polecam Grę o Tron, wersję II, najlepiej z dodatkami

pół świąt mi i piątce innych niewinnych osób ta zaraza zjadła :D

Odpowiedz do tematu