Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Hoy, manana y siempre
con el Barça en el corazon

Jose Mourinho
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wasz światopogląd
Autor Wiadomość
imerr 
Jopie

Piwa: 609/441
Wysłany: 2006-01-20, 17:30  Wasz światopogląd

Tego typu tematy zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. proszę go odzielić od tematu o polityce :D

Jestem ciekaw jakie macie zdanie w takich kwestiach jak eutanazja, kara śmierci lub aborcja.

dzis napisze tylko o eutanazji, o karze śmierci innym razem (jestem przeciw), a w sprawie aborcji nie zamierzam forsowac swojego zdania (jestem za, ale wiem, ze to nie jest do konca w porzadku).

Jestem za eutanazją, jednak najmocniej kontrolowaną przez państwo.
Mam na myśli np. taki przypadek:
Człowiek sparaliżowany po wypadku jest sparalizowany. Może poruszać jedynie dłonią, powieką albo inną częścią ciała. Może się w ten sposób swobodnie porozumiewac (ludzie tak piszą książki). Po pewnym czasie stwierdza, ze nie chce juz zyc. Ma dość bólu i braku możliwości samodecydowania o sobie. Po rozmowach z rodziną, sesjach z psychologiem i (jeśli chce) rozmowach z księdzem, dalej chce żeby mu pomóc umrzeć.
Nie wyobrażam sobie, żeby można było stanąć przed nim i odmówić mu pomocy w samobójstwie tłumacząc to np. tym, że to grzech, że może ktoś wynajdzie lek albo że jeśli nie może sam się zabić, to nie można mu pomóc.

nadużycia mogą zdarzyć się wszędzie, ale to nie jest powód, żeby komuś odmówić spełnienia wielokrotnie wyrażanej prośby o pomoc w samobójstwie, kiedy ona nie jest do tego fizycznie zdolna.

Styl w jakim wygraliśmy jest nasz na zawsze. Dedykuję zwycięstwo Cruyffowi i Rexachowi, którzy wprowadzili go jako pierwsi. Josep Guardiola
Kiedy Cruyff przyszedł w 88 otworzył bardzo długi rozdział, który wciąż nie ma końca. Wielkie postaci w historii Barçy nie rywalizują ze sobą tylko tworzą wspólnie. Nie ma lepszych ani gorszych. To jest suma. Na porażkach, które zdarzają się po drodze, również się uczymy. Andoni Zubizarreta
Ostatnio zmieniony przez imerr 2006-02-02, 13:28, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta

grintx 
You talkin' to me?

Piwa: 428/382
Wysłany: 2006-01-20, 20:06  

Akurat dzisiaj na Onecie pojawił się tekst z "Przekroju" na temat śmierci na zamówienie...

Dla mnie możliwość eutanazji rozumianej jako skrocenie cierpien osoby nieuleczalnie chorej, bardzo cierpiacej, na jej wyrazne zyczenie, po szeregu konsultacji medycznych, psychologicznych, czy nawet psychiatrycznych dla uzyskania pewności, że wyrażajacy taką wolę jest absolutnie swiadomy tego, co robi, jest jak najbardziej do przyjecia. Niestety, ujemnym skutkiem ogromnego postępu jaki dokonał się w ostatnim stuleciu w medycynie jest to, że w niektórych przypadkach potrafimy na różne sposoby przedłużać czy podtrzymywać życie, przy jednoczesnej niemożności poprawy stanu pacjenta czy ulżenia mu w fizycznym a przede wszystkim psychicznym cierpieniu. Tym bardziej mieści mi się w głowie tzw "bierna eutanazja" czyli zaniechania np. reanimacji gdy u nieuleczalnie chorego wystąpi jakiś kryzys. Taka pomoc w zejściu z tego świata jest w naszym kraju legalna i jak najbardziej praktykowana.

Troche większe wątpliwości budzą u mnie sytuacje, w których nieuleczalnie chory nie jest w stanie wyrazic swojej chęci (lub sprzeciwu) rozstania się z życiem i ewentualną decyzja w tej sprawie miałaby podejmować rodzina...

mroo 

Piwa: 745/725
Wysłany: 2006-01-21, 06:09  

swiatopog;a;d,,,,,......

hmmm

powolna eutanazja?

waldos 

Piwa: 74/142
Wysłany: 2006-01-21, 09:21  

jestem za wolnością
jestem za tym by to obywatel decydował o swoim losie i sam podejmował moralne tego konsekencje,nuży mnie dyskusja czy aborcja eutanazja jest dobra czy zła,podejrzewam ze dla niekogo to nie jest jak zerwanie jabłka,ale jestem przeciwny temu by takie kwestie wynikające właśnie z wyborów ludzi były regulowane prawnie,mi jako współobywatelowi też nic do tego co jakaś baba chce zrobić ze swoim brzuchem,czy ktokolwiek ze swoim życiem
nie mam też natury moralizatora,może dlatego że sam świętoszkiem nie jestem i kilka głupot się w życiu zrobiło,dlatego kwestie etyczne zostawiłbym tym którzy dokonują wyborów,a oczywiście powinni mieć pełne pole do popisu (mimo tego że uważam aborcje za zabójstwo,to jednak świadomie oddałbym tą odpowiedzialność najbardziej zainteresowanym a nie wymiarowi sprawiedliwości)

rola państwa powinna być w takich sferach ograniczana,podobnie myśle zreszta o narkotykach,bo z nimi jest jak z aborcją,trzeba dziś mieć na to tylko kase,znaleźć dilera jest tak samo łatwo jak lekarza który poda pigułke wczesnoporonną,albo usunie ciąże
a hipokryzja jest najgorsza i najbardziej kosztowna,dlatego niech państwo zarabia na narkotykach aborcji a nawet dziwkach,niech za kase z tego poprawia jakość tych usług,a także profilaktyke zapobiegania

kara śmierci to trudny temat,ja jestem przeciwnikiem z takie powodu że uważam iż państwo nie może stawiać się w jednym szeregu z mordercami,zreszta uważam że skuteczna kara to nie szybka śmierć a ciężka mozolna praca,więzienia bez przywileju kablówki,bez stawki żywieniowej wyższej niuz w sierocińcach.
ale też jest tak że jak się o niektórych zbrodniach czyta to trudno naprawde wyobraźić sobie inną kare niż szubienica

dyskusja pewnie bedzie gorąca
dodam że jestem niewierzący

RaVeN 

Postawił 2 piw(a)
Wysłany: 2006-01-21, 09:47  

Eutanazja jest za trudnym tematem, żeby się na jej temat wypowiadać siedząc wygodnie w fotelu, chyba, że mieliśmy kiedyś do czynienia z cierpieniem kogoś bliskiego. Ja na szczęście nie (poza swoim kotem) więc nie będę poruszał tego topicu z perspektywy ciepłego fotela.

Jestem przeciw aborcji. Poza przypadkami poważnych wad wrodzonych płodów (po co skazywać dziecko na cierpienie?) czy udokumentowanego gwałtu (nie żeby jedna 'menelka' z drugą - sorensen jeśli kogoś uraziłem tym określeniem) powowyława się cały czas na konkubina, którą ją dajmy na to zgwałcił.

Kara śmierci? Jak słyszę o niektórych akcjach siakichś psychopatów to jestem za, a innym razem oglądając dokumentalny film na Discovery przeciw. Trudny temat. Bliżej mi chyba jednak do bycia na nie.

Generalnie byłbym bardzo rad gdyby kiedyś powstało coś na kształ nieco utopijnego Panoptikonu - więzienia doskonałego, którą wymyślił znany mysliciel Jeremiasz Bentham. Pewnie wiecie o co chodzi, ale napiszę w skrócie. A więc mamy więźniów, odseparowanych w małych grupkach. Wyżej w hierarchi stoją strażnicy. W przeświadczeniu więźniów strażnicy obserwują ich non-stop. W rzeczywistości nie jest to możliwe, ale więźniowie nie widzą strażników, więc o tym nie wiedzą xD Na szczycie znajduje się zarządca kicia. W przeświadczeniu strażników, to właśnie zarządca cały czas na nich luka i kontroluje, dlatego starają się dobrze wykonywać swoją robotę. A zarządcy zależy na dobrej kondycji i działaniu więzienia, bo to jest jego własnością.

Poza tym powinny powstać obozy pracy, gdzie kryminaliści pracowaliby na swoje żarcie i inne potrzeby przy okazji generując zyski państwa: wydobywanie czegoś etc.

A nie tak, że przykładny obywatel utrzymuje jakiegoś świra. Paranoja.

Ale czego się spodziewać po Polsce, gdzie ręka rękę myje, a nasz wspaniały minister Ziobro jest cały czas torpedowany przez lewą stronę politycznej sceny (blaah).

Pzdr.

'The small victories
The cankers and medallions
<<<The little nothings>>>
They keep me thinking
That someday
I might beat you
But I'll just keep my mouth shut'

mroo 

Piwa: 745/725
Wysłany: 2006-01-21, 10:43  

rozwiajac moja osttania mysl, picie to legalna powolna eutanazja ;)

jestem jak najbardziej za na wszystkie trzy

w ogole sie dowiedzialem wczoraj ze na ukrainie aborcja, mimo ze nielegalna, kosztuje mniej wiecej trzy razy mniej niz u nas :D moze by zaczac organizowac wycieczki ;)

rvn, przeciw? nie masz macicy, opinia sie nie liczy ;)

Supreme 

Wysłany: 2006-01-21, 12:45  

Kara Śmierci - tak. Popieram karę śmierci, jako samoistną karę w Kodeksie Karnym, orzekaną tylko za najcięższe przestępstwa. Uważam, iż państwo powinno móc sięgać nawet po tak dyrastyczne środki, żeby chronić obywateli. Oczywiście kara śmierci mogłaby zostać orzekana tylko za naprawde cieżkie przestęstwa, a więc nie za zabójstwo w typie podstawowym, a jedynie za czyny popełnione ze szczególnym okrucieństwem, czy też gdy sprawca dziala z motywacją zasługującą na szczegolną potępienie, lub też jednym czynem zabija wiele osób. Rownież dla sprawców zabójstw na tle seksualnym.
Eutanazja - nie. Jestem zdecydowanie sprzeciw. Legalizowanie takich rozwiązan to upadek cywilizacji i powrót do jakiś starożytnych rozwiązań, kiedy to starców czy slabych wyrzucano ze społeczności, gdy stawali się cieżarem. Kare śmierci orzeka sąd w imieniu państwa. Eutanazja to czyn desparata, któremu biernie przygląda się reszta społeczeństwa. Aborcja - nie. Nie widzę powodu dlaczego, w czasach kryzsu demograficznego, legalizować zabijanie dzieci, którym nie dalo się nawet szansy stać się członkami społeczenstwa.

Gdyby zalegalizować eutanazje i aborcje, dojść można do strasznego wniosku, w ktorym jednostka może liczyć na ochronę państwa tylko jeżeli zdoła się urodzić i zyc w dobrym zdrowiu. Jeżeli nie daj Boze zachorujesz może lekarz zamiast drogiej kuracji zaproponuje eutanazje. W końcu chory cierpiący człowiek, nie patrzy z nadzieją w przyszlość, zwlaszcza gdy podsyca się w nim beznadzieje.

grintx 
You talkin' to me?

Piwa: 428/382
Wysłany: 2006-01-21, 12:55  

lekarze w dzisiejszych czasach już nawet nie muszą proponowac eutanazji, robi to za nich nasze kochane państwo za pośrednictwem nfz, które chce, żebyśmy pracowali do 60/65 roku życia, a jednocześnie własnie taka ustala granice refundowania drogich leków na niektóre choroby, głównie nowotworowe. Dopóki jesteś produktywny, jesteś mile widziany w społeczeństwie, kiedy przechodzisz na utrzymanie nowych pokoleń, pora szykować się do grobu... to jest dopiero przerażające

imerr 
Jopie

Wysłany: 2006-01-21, 13:01  

Supreme napisał/a:
[eutanazja] Legalizowanie takich rozwiązan to upadek cywilizacji i powrót do jakiś starożytnych rozwiązań, kiedy to starców czy slabych wyrzucano ze społeczności, gdy stawali się cieżarem.

wyrzucenie ze społeczności to niepodanie sparalizowanej osobie narzędzia do dokonania samobójstwa, kiedy tego pragnie. Gdyby była zdrowa i miała taką ochotę, to by to zrobiła, tym bardziej, że to nie jest karalne

Supreme napisał/a:
Nie widzę powodu dlaczego, w czasach kryzsu demograficznego, legalizować zabijanie dzieci, którym nie dalo się nawet szansy stać się członkami społeczenstwa.

rozumiem, że jest się przeciwko aborcji, ale kryzys demograficzny nie ma tu absolutnie nic do rzeczy

Supreme napisał/a:
Jeżeli nie daj Boze zachorujesz może lekarz zamiast drogiej kuracji zaproponuje eutanazje.

zupełnie błedne myślenie.
równie dobrze z każdego prawa do samostanowienia o sobie można zrobić zarzut, że ktoś podsunie możliwość zaszkodzenia sobie. absurd.

Styl w jakim wygraliśmy jest nasz na zawsze. Dedykuję zwycięstwo Cruyffowi i Rexachowi, którzy wprowadzili go jako pierwsi. Josep Guardiola
Kiedy Cruyff przyszedł w 88 otworzył bardzo długi rozdział, który wciąż nie ma końca. Wielkie postaci w historii Barçy nie rywalizują ze sobą tylko tworzą wspólnie. Nie ma lepszych ani gorszych. To jest suma. Na porażkach, które zdarzają się po drodze, również się uczymy. Andoni Zubizarreta

dawid 

Wysłany: 2006-01-21, 16:06  

Aborcja- obecna sytuacja prawna odpowiada moim poglądam w 100% więc nie będę się rozpisywał na ten temat.
Eutanazja- jeśli ktoś chce umrzeć, nie powinno się tego zabraniać, tyczy się to zarówno osób nieuleczalnie chorych jak i osób, które chcą się zabić z różnych powodów ( każdy decyduje o swoim życiu )
Kara śmierci- tak jestem za karą śmierci za najcięższe przestępstwa. Tak samo jak skłonny byłbym poprzeć kilka punktów z Kodeksu Hammurabiego, takie jak np. ucinanie ręki za kradzież ( wiem, że cywlizacja poszła do przodu, ale niektórzy ludzie dalej zachowują się jakby żyli nie w tej erze ).

Zapewne mój punkt widzenia na karę śmierci i ogólne postępowanie z przestępcami różnej maści jest kontrowersyjny, ale myślę że by poskutkował. To na tyle.

imerr 
Jopie

Wysłany: 2006-01-21, 16:15  

gdyby kodeks Hammurabiego był skuteczny, to nikt by od niego nie odstępował :]

co do kary śmierci, to dziś czytałem o najwyższym odszkodowaniu za niesłuszne skazanie w USA. Koleś przesiedział 21 lat skazany za morderstwo. Teraz wypłącą mu 900.000 $
w sumie, jak by była czapa, to nie byłoby sprawy

dawid 

Wysłany: 2006-01-21, 16:19  

Wtedy nie był skuteczny, ale sądzę że teraz z dobrym skutkiem odstraszałby niektórych przestępców, ale na pewno ilość kradzieży zmniejszyłaby się.

imerr 
Jopie

Wysłany: 2006-01-21, 16:21  

gdybysmy zabijali za kradzież łamiąc śmiercią głodową, to byłoby ich jeszcze mniej

dawid 

Wysłany: 2006-01-21, 16:51  

Kto mówi o zabijaniu za kradzież ?

imerr 
Jopie

Wysłany: 2006-01-21, 16:52  

ja
ma być skutecznie to będzie, nieprawdaż?

Odpowiedz do tematu