Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Ciutadans de Catalunya, ja la tenim aquí!
Josep Guardiola
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Leworęczność

Lewo- czy praworęczny/a?
Praworęczny/a
58%
 58%  [ 10 ]
Leworęczny/a
41%
 41%  [ 7 ]
Głosowań: 17
Wszystkich Głosów: 17

Autor Wiadomość
Voyteck 

Piwa: 541/288
Wysłany: 2012-10-14, 21:56  Leworęczność

Ostatnio żona zwróciła mi uwagę, że Hitler i Stalin byli leworęczni, jak ja. Musiałem chyba wcześniej zrobić coś miłego :)

Generalnie, lista znanych leworęcznych zawiera wielu wielkich przywódców, jak Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Aleksander Wielki, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Winston Churchill czy John F. Kennedy, Ronald Reagan, George Bush (senior), Bill Clinton oraz Barrack Obama (od 1974 tylko Carter i George W. Bush byli praworęczni)

Statystycznie to podobno między 8 a 15% ludzi.

Kto z Was jest leworęczny/a?

Może ktoś ma jakieś ciekawe historie z tym związane?

Znani leworęczni (oprócz przywódców, których już wymieniłem):

Muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan, Sting
Malarstwo: Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso
Do tego aktorzy (Robert de Niro, Marilyn Monroe, Bruce Willis, Charlie Chaplin, Nicole Kidman, Tom Cruise, Julia Roberts, Robert Redford), sportowcy (m. in. Pele i Maradona), naukowcy (np. Einstein), itd.

gelex 
CatMorderca

Piwa: 577/336
Wysłany: 2012-10-14, 22:13  

Voytcku

czy wiesz, że jedna z teorii na temat leworęczności wiąże tę cechę z bliźniaczą ciążą?

Mianowicie w przypadku gdy we wczesnym stadium ciąży pojawiają się dwa płody jeden z nich może być tzw. lustrzanym odbiciem drugiego. Oczywiście wiąże się to też z obumarciem płodu w początkowej fazie ciąży, o czym może nawet nie wiedzieć sama ciężarna. W ten sposób przebiega wiele ciąż - wystarczy, że dalszemu rozwojowi ulegnie jedynie płód, który z racji lustrzanego odbicia będzie tym leworęcznym.

Ale tak też tłumaczy się leworęczność, którą zaobserwowano wielokrotnie u jednego z bliźniąt, podczas gdy drugie było praworęczne.

Tak więc wielce prawdopodobnym może być, że miałeś brata/siostrę bliźniaka.

Voyteck 

Piwa: 541/288
Wysłany: 2012-10-14, 22:21  

Czytałem gdzieś, że u bliźniąt występowanie leworęczności (u jednego z nich) jest rzeczywiście znacznie częstsze, ale też nie poziomie 100%, więc to ciągle pozostaje tylko teorią.

Jeżeli jednak jest prawdziwa, to dałeś mi teraz do myślenia, bo - czy ja jestem tym dobrym, czy tym złym? :D

Coś jak Hans Ramoray - Jake's evil twin! ;)

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Piwa: 459/358
Wysłany: 2012-10-14, 23:11  

Voyteck napisał/a:
Czytałem gdzieś, że u bliźniąt występowanie leworęczności (u jednego z nich) jest rzeczywiście znacznie częstsze, ale też nie poziomie 100%, więc to ciągle pozostaje tylko teorią.

ee Voyteck, ale to jest kwestia tylko i wylacznie sprecyzowania tezy.

gdyby wszelakie teorie opierano tylko na zgodnosci 100%, to w swiecie medycyny, jak i prawdopodobnie miazdzacej wiekszosci innych dziedzin nikt by nie doszedl do zadnych wnioskow ;]

na tym polega cala kwintesencja badan tego typu. jesli juz - na dosyc szerokiej grupie statystycznej okazuje sie, ze w wiekszosci przypadkow ktores z blizniakow zostalo mankutem, to jest to pewien istotny element wziaty pod uwage. i potwierdzajacy teze odpowiednio skonstruowana. nikt w przypadku tak zaawansowanych badan medycznych (odnosze sie tu bezposrednio do tematu przedstawionego przez gelexa, choc sam go wczesniej nie sprawdzalem) nie jest w stanie przedstawic teorii zero-jedynkowej - 100% albo 0%. od lat nie na tym sie opieraja badania medyczne. wiec Twoj odnosnik zwiazany ze 100% jest tutaj absolutnie nietrafiony. ;)

poza tym - nic w swiecie medycyny nie jest zero-jedynkowe. nie znajdziesz zadnego tematu, w ktorym by byla zgodnosc 100%. to jest po prostu niemozliwe, biorac pod uwage zlozonosc tematu, z jakim jest zwiazane badanie w tym przypadku.

wszystko sie opiera na statystyce, bo nie ma zadnego bardziej adekwatnego wyjscia. anomalie w dowolnym temacie istnialy zawsze, i beda istniec. mozna je tez z latwoscia przerzucic na wspomniany przez gelexa temat. takze o ile wspomniane badania sa prawdziwe, to mozna bezpiecznie zalozyc, ze jest dosc istotna zaleznosc w temacie mankutow rodzonych z rodzenstwem blizniaczym, badz jako pojedyncze dzieci (wyzszy wskaznik w pierwszym przypadku)
Postaw piwo autorowi tego posta

gelex 
CatMorderca

Piwa: 577/336
Wysłany: 2012-10-15, 07:11  

przyznaj lepiej, że w młodzieńczych latach prawą rękę o kant kibla uszkodziłeś

teraz lewą machasz... znaczy się - posługujesz się

chaos 
syn ulicy

Piwa: 1160/901
Wysłany: 2012-10-15, 08:47  

Znani praworęczni:

Michael Jordan, Gandhi, Rocco, Jan Sebastian Bach, Bob Marley, John Lennon, Isaac Newton, John Locke, Peter Breugel, Ronaldinho, Jerzy Waszyngton, Krzysztof Kieślowski itd

:lol:

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
melvin, kuryl
Marzec 

Piwa: 159/164
Wysłany: 2012-10-15, 08:49  

tez jestem leworeczny, nie ma jak porządne trzepanko lewą :konik:

ciekawsze jest co leworeczni robią prawą... ja np rzucam do kosza i wycinam nożyczkami, to chyba wszystko... a no i witam sie z ludzmi tez prawą ;]

wakabayashi 

Piwa: 435/572
Wysłany: 2012-10-15, 09:47  

kiedys czytalem o leworecznych jakis artykul, calosci nie pamietam, ale bylo tam wspomniane, ze niby leworeczni uzywaja obu polkul mozgowych, a osoby praworeczne korzystaja jedynie z lewej polkuli.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Marzec
Mroczny Rycerz 
Superbohater

Wysłany: 2012-10-15, 10:03  

to dziwny to artykuł musiał być, bo za umiejętność pisania odpowiada tylko jeden ośrodek. pozostałe ośrodki są zlokalizowane w obu półkulach u każdego. więc każdy mając 2 zdrowe półkule używa jednej i drugiej w jakimś zakresie, ale jedna jest zawsze dominująca. ale u mańkutów też jest półkula dominująca.

są też zawody/hobby które polepszają pracę obu półkul jednocześnie jak np pianista, perkusista itp.

wakabayashi 

Wysłany: 2012-10-15, 10:22  

a my tu rozmawiamy o osrodku odpowiadajacym za pisanie, czy za 'ręczność'? bo wydaje mi sie, ze to jednak nie to samo.

/edit

co zas do trenowania obu polkul mozgowych. leworeczni robia to cale zycie, nie potrzebuja byc do tego pianistami. co chwile musza korzystac w zyciu z urzadzen przystosowanych wylacznie dla praworecznych, dzieki czemu regularnie dbaja, chcac niechcac, o tr5ening drugiej pokuli, uzywajac prawej reki.

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Wysłany: 2012-10-15, 10:31  

nie ma czegoś takiego jak ośrodek odpowiadający za 'ręczność'. ośrodek odpowiadający za pisanie może się znajdować na jednej jak i drugiej półkuli. zazwyczaj znajduje się na lewej półkuli (u praworęcznych), rzadziej na prawej (leworęczni).

mało tego, mózg ma tak niesamowitą pojemność i plastyczność, że gdy z jakiegoś powodu jedna z półkul ulega poważnemu uszkodzenia wraz ze znajdującymi się w niej ośrodkami, zdrowa półkula potrafi przejąć część funkcji do siebie.

Cytat:
Niesymetrycznie w korze mózgowej są umieszczone ośrodki mózgu. W praworęcznych są one zlokalizowane w lewej półkuli, a u leworęcznych - w prawej. Ośrodek czuciowy (słuchowy) mowy znajduje się w tylnej części zakrętu skroniowego górnego. Ośrodek ruchowy mowy leży w tylnej części zakrętu czołowego dolnego. W płacie ciemieniowym znajduje się ośrodek czytania, a w tylnej części środkowego zakrętu czołowego - ośrodek pisania.

edit: nie, tak to nie przebiega. :) nie chce mi się tego tłumaczyć :P

wakabayashi 

Wysłany: 2012-10-15, 10:40  

jesli korzystaja z prawej reki(myszka komputerowa, noze, skrzynia biegow w smaochodzie), a jak w tekscie na ktory sie powolales pisze: "W praworęcznych są one zlokalizowane w lewej półkuli" to trenuja tym samym lewą pókulę, podczas gdy praworeczni raczej nie są zmusznai w podobny sposob do wykorzystywania sasiedniej pokuli. oczywiscie specjalista nie jestem, ale lubie sobie o czyms takim podyskutowac :)

/edit

to, ze leworeczni maja swoje osrodki w prawej polkuli, a praworeczni w lewej to jasne, ale tamten artykul dowodzil wlasie tego, ze to leworeczni maja lepsza jakby lacznosc pomiedzy polkulami i mysla szybciej i efektywniej, praworeczni nie musza swojej drugiej polkuli tak wykorzystywac.

ps. i nie, nie jestem leworeczny, wiec nie probuje dowieść xczegoś na swoja korzysc :P

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Voyteck
Odpowiedz do tematu