Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Mama campeonamos!
Hugo Sotil
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Super -Cule
Autor Wiadomość
gelex 
CatMorderca

Piwa: 577/336
Wysłany: 2011-12-15, 22:25  Super -Cule

Na wstępie zaznaczę, że nie chcę aby powiało patosem, ale chcę coś napisać, podzielić się i mam nadzieję - czymś zarazić

Zbliża się okres świąt. Dla wielu z Was wyczekiwany bardzo, inni zaś z chęcią przewinęliby czas do przodu na ten "po świętach"

Ale nie o tym chciałem. Zależy mi mianowicie na tym aby dotrzeć do jak największej grupy z Was z prośbą o pomoc tym, którzy tego potrzebują. Nie bądźcie obojętni na przykrości jakie dzieją się innym. Nie przechodźcie obok ludzkiego cierpienia. Zatrzymajcie się na chwilę i wyciągnijcie pomocną dłoń. Bo jeden człowiek na drugiego może patrzeć z góry tylko wtedy kiedy chce pomóc mu podnieść się.

Pomagajcie innym i chwalcie się tym i jednocześnie zarażajcie kolejnych.

Dlaczego zdecydowałem się założyć taki temat?

Będąc w pracy i przechadzając się przez centrum mojego miasta, zauważyłem młodą kobietę, obok której stał wózek z dzieckiem. Kobieta trzymała w ręku blaszany kubek i wyraźnie liczyła na wsparcie w postaci każdego grosza doń wrzuconego. W pierwszej chwili minąłem ją rzuciwszy tylko okiem na malca w wózku. Ale po chwili coś jakby we mnie eksplodowało. Wiedziałem, że jeżeli pójdę dalej, nie zrobiwszy nic, moje sumienie nie da mi spokoju, a ja będę miał do siebie ogromny żal.

Stało się tak być może dlatego, że krzywda dzieci zawsze poruszała mnie do głębi. Teraz robi to tym mocniej, gdyż sam mam własne dziecko i wiem jak wiele byłbym w stanie zrobić aby zapewnić mu wszystko czego potrzebuje.

Szybko zawróciłem więc do kobiety z dzieckiem i wrzuciłem do kubka wszystkie pieniądze jakie przy sobie miałem. Nie było tego wiele dlatego zapytałem, czy potrzebuje czegoś dla dziecka. Ze łzami w oczach poprosiła mnie o mleko. Od razu udałem się do sklepu w pobliżu - zakupiłem dwa pudełka mleka modyfikowanego, słoiczki z daniami dla dzieci i coś do picia dla malucha. Wróciłem do niej. Kobieta była wyraźnie poruszona i płacząc zapytała czy mam może jakieś ubranka dla rocznego bobasa. Mój syn już wyrósł z części swoich dlatego szybko udałem się do domu i zabrałem wszystkie ciuchy w jakich moja pociecha się już nie mieściła i zawiozłem je z powrotem tej kobiecie.

Nie pamiętam kiedy ostatni raz coś tak mocno mnie poruszyło.

Teraz wiem, że na tej jednej pomocy się nie skończy. Mam zamiar udzielić jej kolejnego wsparcia. Wziąłem od niej adres. Pomogę poszukać pracy, kupię coś dla dzieciaka, postaram się o wsparcie jakiejś fundacji. Nie mogę pozbyć się widoku malucha w wózeczku, którego matka pokornie prosi o jałmużnę.

Dlatego z tego miejsca, chciałbym podzielić się z Wami tym przesłaniem - pomagajcie tym, którzy tego potrzebują. Kiedyś ktoś powiedział, że dobro jakie czynimy powraca do nas z siłą wprost proporcjonalną do czasu naszego oczekiwania.

Mam nadzieję, że powróci też do każdego z Was, jeśli tylko wyciągniecie pomocną dłoń do kogoś kto może tego potrzebować.

Pomagajcie więc. Bądźcie więcej niż cules. Bądźcie Super-Cules.

:zakochany:

Więcej szczegółów
Wystawiono 46 piw(a):
Schumack, chaos, Bruce, quatro, Mentor, riddler, Lujan, Jerry P, Steve, buul, Raijn, SRT, blaugrana, Kendzior, Boberek, Voyteck, oweno, jedras, Szczur, Cartmann, jasiu, Tomash, agresor, melvin, wakabayashi, kieła, rudy, tomixx, riddick, wafel, Bushmenka, kuryl, CnK, Ladia, barcazaurus, memphis, trampki, Decos20, trent, twardy, Siner, Pred, Janio, mroo, 939, formel
chaos 
syn ulicy

Piwa: 1160/901
Wysłany: 2011-12-15, 22:36  

No toś mnie teraz zaimponował, Wąski...

Oby więcej takich momentów w naszym w większości egoistycznym żywocie...

Bruce 
kitsch

Piwa: 567/647
Wysłany: 2011-12-15, 22:39  

brawo gelex :)

miałem już kilka razy w życiu tak, że przechodziłem obok żebrzącego nie czyniąc nic, żeby mu pomóc, po czym po chwili do niego wracałem czując, że nie mogę tak "tego" zostawić (sumienie zakuło).

kilka dni temu z trzema kumplami zrobiliśmy paczkę żywnościową w Biedronce, pojechaliśmy na dworzec kolejowy i daliśmy najmarniej wyglądającemu bezdomnemu. on się poczuł lepiej, moje ego także ;)

Więcej szczegółów
Wystawiono 8 piw(a):
Mentor, riddler, Lujan, wakabayashi, kuryl, trampki, gelex, jasiu
Boberek 

Piwa: 1025/1810
Wysłany: 2011-12-16, 08:48  

Smutne jest niestety to w obecnych czasach ze czasem trzeba odrozniac prawdziwego czlowieka w potrzebie od jakiegos oszusta ktory na koniec dnia zabierze pieniadze i je przepije albo odda je jakiemus typowi spod ciemnej gwiazdy ....

Najlepszym testem na bezdomnego proszacego o pieniadze na jedzenie jest nie dawanie mu pieniedzy tylko pojscie do najblizszego sklepu i kupienie chleba nie raz juz sie spotkalem z tym ze mina bezdomnego mowila "po co mi chleb chce kase"....

Jesli o mnie chodzi to bedac w Anglii i pracujac wieczorami w sklepie kupowalem przecenione na koniec dnia bagietki lub rogale robilem herbate i dawalem bezdomnemu ktory przed sklepem sprzedawal gazete "Big issue"

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
trampki
gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2011-12-16, 09:05  

Ludzie, którzy zajmują się pomocą społeczna, od dawna apeluja, by nic nie dawać ludziom żebrzącym na ulicy. Jeśli ktoś chce się poczuć lepiej, to niech wplaci pieniądze np na Caritas.
Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
andrew
Dodo 

Piwa: 616/154
Wysłany: 2011-12-16, 09:33  

do mnie wczoraj zapukalo jakies biedaczysko, sprzedawalo jakies oplatki i takie tam za 'co laska', a ze robilismy sobie wigilie w mieszkaniu, dwadziescia osob, nastroj byl, kazdy cos tam rzucil i troche sie tego uzbieralo. se mysle, no, bedzie mial chlop na prezent dla dziecka, niech ma. spotkalismy sie z godzine pozniej w alkoholowym, jak po flaszke zszedlem. i jak tu pomagac :(

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
andrew
Szczur 

Piwa: 606/906
Wysłany: 2011-12-16, 09:37  

Dokładnie, ja pomocy w takiej formie nie udzielam, ludzi żebrzących o kasę omijam szerokim łukiem ze względu właśnie na ogromną ilość oszustów, którzy zebrane pieniądze wydają w monopolowym.

Jeżeli mnie natomiast ktoś poprosi o coś to jedzenia to nie odmawiam. Taka osoba może być pewna, że nie odejdze z pustymi rękami, podejdę do sklepu lub dam coś z zakupów, gdy akurat wracam z siatami do domu.
A co roku przed świętami przesyłam 'parę groszy' na konto 'Szlachetnej Paczki'.

xav 
Daj pyska!

Piwa: 351/99
Wysłany: 2011-12-16, 09:52  

niestety nawet zasada "kasa nie, jedzenie tak" nie zawsze działa.

znam przypadki ludzi, ktorzy po porannym tournee gdzies pod galeriami albo parkingami supermarketow (najlepiej w chwili pakowania zakupow do bagaznika, bo ma się jedzenie w ręce, a naprzeciwko stoi czlowiek ktory o nie prosi. w zasadzie to giganci marketingu :D ) wracaja w swoją okolicę i sprzedaja - tez biednym, acz nie parających się żebraniem - po "promocyjnych" cenach otrzymaną mąkę, makaron, olej czy co tam jeszcze, zeby zarobić na wino czy nalewke.

kanapki są więc raczej bezpieczne, natomiast jezeli w supermarkecie pare razy zaczepi was ta sama osoba to moze warto sie zastanowic.

moj ranking wyglada nastepująco:

++++ ludzie, których znamy
+++ organizacje pozarządowe o duzej renomie
++ organizacje pozarządowe "sezonowe" (najczesciej przedswiateczne itp)
+ ludzie, których nie znamy

- - - - - - - - - - - - - - - panstwowa opieka społeczna :D

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
andrew
oweno 

Piwa: 295/681
Wysłany: 2011-12-16, 10:04  

ja kieruję się własną intuicją, która nie wiem ile razy już mnie zawiodła, ale jeśli wydaję mi się, że osoba potrzebuje pomocy to pomagam.

wkurwiają mnie natomiast typy, którzy dzień w dzień łażą po peronach np warszawskiego dworca centralnego z kilkoma tekstami: "przepraszam bardzo zabrakło mi do biletu..", innym razem: "przepraszam bardzo miałem wypadek grozi mi amputacja" - to mówi ten sam gość który widział mnie 2,3 dni wcześniej i spotkał się z odmową z mojej strony. w takich sytuacjach naprawdę wolę dorzuć 2 ziko typowi, który szczerze podejdzie i powie, że zabrakło mu na wino czy piankę...

nóż się w kieszeni otwiera..

Tomash 

Piwa: 46/86
Wysłany: 2011-12-16, 10:09  

Przyznam się szczerze, że sam różnie reaguję na ludzi żebrzących, proszących o jałmużnę. Nie wiem... zawsze patrzę im w oczy i wtedy decyduję czy przechodzę dalej czy zatrzymuję się i wrzucam coś do pudełka. Zraziła mnie jedna sytuacja. Idę raz przez miasto i facet mnie prosi o parę złotych na chleb, a że byliśmy nieopodal piekarni zaproponowałem, że pójdziemy do niej wspólnie i sam sobie wybierze co będzie chciał. Facet zrobił zniesmaczoną minę, pomruczał coś pod nosem, machnął ręką i odszedł. Nie trudno się domyśleć na co potrzebował..

Przeważnie także, poczęstuję takich ludzi papierosem jeśli o nie poproszą. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się bym nie usłyszał: Szacunek, dziękuję etc.

Co do wydawania przez niektórych żebrzących na alkohol to raz zrobiłem wyjątek. Stojąc przy wyjściu z tunelu i paląc papierosa podszedł do mnie mężczyzna w średnim wieku i powiedział mniej więcej takie oto słowa: "Dzień dobry Panu. Chciałbym poprosić o kilka złotych. Nie będę Pana oszukiwał, że chcę na chleb czy cokolwiek do jedzenia. Chcę na najtańsze wino. Jeśli mi Pan nie chce dać to nie ma problemu ale szczerość przede wszystkim..."

Zatkało mnie ale dałem mu piątaka ponieważ nie bajerował, że chce jeść tylko wypić i się do tego przyznał.

wakabayashi 

Piwa: 435/572
Wysłany: 2011-12-16, 11:25  

ee tam, pokore w oczach łatwo dostrzec i wymalowane cwaniactwo na pysku równiez.

tym pierwszym dawac, tym drugim nie.

kuryl 

Piwa: 459/689
Wysłany: 2011-12-16, 15:23  

prze-temat :zolwik2:

ja osobiście również staram się pomagać kiedy tylko coś mnie tknie. dorzucę na flaszkę, kiedyś ktoś powie wprost na co potrzebuje; kupię jedzenie, jeśli ktoś akurat o to prosi; przede wszystkim staram się wspierać akcje kupowania żywności w marketach - sugerują kupno mąki, słodyczy, makaronu, oleju itp.

rzadko wrzucam do puszek osób kwestujących na rzecz hospicjów itp., nigdy nie daję kasy Romom - czy to z dziećmi ("...i jeszcze z tymi dziećmi jebanymi...") czy tym grającym w tramwaju ("...co pan myśli, ze jest pan na przedwojennej pradze?!..."), bo prostu wiem, że są marionetkami gości w złotych łańcuchach. nie daję też kasy śmierdzącym, brudnym bejom.
Przypomina mi się to, co kiedyś o Guardioli mówił Marek Koźmiński. ?Koza? grał z nim w Brescii. I w czasie meczu ruszał skrzydłem, krzyczał ?tu jestem, podaj, zagraj, dawaj?. Raz, drugi, trzeci. W końcu Guardiola do niego podbiegł i mówi: - Ty, nie krzycz tyle, bo ja przecież wszystko widzę. - Wojciech Kowalczyk

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
andrew
Jerry P 
Guti maricon!

Piwa: 272/698
Wysłany: 2011-12-16, 17:13  

rok temu w Plocku bylem z ekipą na Audioriver. Szlismy w srodku dnia w okolichach rynku itp. gdy kumpel zauwazyl menela siedzacego na rogu jakiejs kamienicy. Podszedl do niego i zapytal czy ma pozyczyc zlotowke. Nie mial chuj jebany, a sam pewnie wiele razy pozyczal :/
W sumie najlepiej kontratakowac :D

Boberek 

Piwa: 1025/1810
Wysłany: 2011-12-16, 17:54  

Gelex przyznaj sie napisales tego posta tylko po to zeby pobic rekord otrzymanych piw w jednym poscie ( hahaha rozgryzlem cie) ;) ?

andrew 
fix

Piwa: 109/227
Wysłany: 2011-12-16, 19:05  

Ja nie daję na ulicy ani matkom, ani ojcom z dziećmi. Ba, nie daję nawet gdy przychodzą z krzyżówkami czy książeczkami ze sprzedaży których pieniądze idą na dzieci. Wszystko to ch**a warte, niby sobie ego połechcę, ale później przychodzi kac, bo dziecko z tego gówno ma.

Swego czasu pomagałem bankom żywności, jeździłem do wawy po jedzenie, słoiki, puszki, jogurty etc. Z opieki przychodzili ludzie później po paczki, większość opychała wszystko poza cukrem na rynku za grosze.

Wniosek taki, że pomagać trzeba ludziom których się zna i się wie, że pomocy potrzebują. Wielu potrafi płakać narzekać na zawołanie, ale to świetna gra by osiągnąć cel jakim jest wyciągnięcie kasy od łosia.

A na piwo menelowi potrafię dać :/

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
grintx
Odpowiedz do tematu