Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
Al loro, que no estamos tan mal!
Joan Laporta
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Libertarianizm
Autor Wiadomość
dziki 
Krakus!

Piwa: 399/172
Wysłany: 2011-02-20, 16:19  Libertarianizm

Czołem!
( i kolanem )

Nosiłem się z zamiarem otwarcia tego tematu już dłuższy czas, ale teraz akurat trafił się powód więc przy okazji wykorzystam chwilę ;-)
Tłumaczyć czym ma być temat chyba nie muszę, sądzę, że znajdzie się przynajmniej kilka osób chętnych podyskutować lub poczytać nt. libertarianizmu czy mniej skrajnie - liberalizmu.

---

Po pierwsze - mam taki problem. W ciągu 5 miesięcy muszę napisać dwie prace (jedna - licencjat - około 60 stron; druga - praca naukowa na potrzeby uczelni - około 10-15 stron, czyli raczej taki artykulik). Po głowie chodzi mi sporo pomysłów i w sumie muszę się teraz skupić nad wyborem tematów. Problem leży w tym, że mam tych pomysłów za dużo - wszystko obraca się niby wokół jednej tematyki, ale nie wiem na czym się skupić, żeby to zbyt rozmyte nie wyszło.

Pytanie kieruje szczególnie do grona osób zainteresowanych tematyką. Jak będzie ze źródłami w języku polskim (bo jakieś poza angielskimi potrzebuję); może macie doświadczenia w kontaktowaniu się z organizacjami myśli liberalnej i libertariańskiej w Polsce - jak wygląda u nich kwestia współpracy etc. I na jaki temat się zdecydować, co będzie najbardziej odpowiadało profilowi pracy-licencjatu (bo obawiam się, że tematy są zbyt szerokie i mogą być niedopowiedziane w tym limicie stron).

Tematy, które chodzą mi po głowie (licencjat):
* Libertarianizm jako styl politycznego myślenia (czyli, w dużym skrócie, ideologia libertariańska i wszelkie powiązania);
* pryncypia libertarianizmu;
* etyczny egoizm u podstaw myśli libertariańskiej (na podstawie prac Ayn Rand);

Artykuł:

* państwo minarchistyczne w ujęciu Samuela Konkina;
* ruch obiektywistyczny ( w dużym skrócie;-) );
* coś o CC (Creative Commons) i możliwościach implementacji tegoż w Polsce.

---

No i mam nadzieję, że się xav włączy. Interesuje mnie kwestia policentrycznego systemu prawnego. Orientujesz się w tym? Zastanawiam się nad celowością takiego podejścia. Czy na pewno państwo, w którym występuje pluralizacja systemów prawnych byłoby możliwie stabilne. A może wprowadzenie tego w życie byłoby celowe dopiero po rozbiciu państwa na jak najmniejsze struktury i w ramach takich funkcjonowanie w/w?

Bo może od początku. Policentryczny system prawny zakładałby mnogość systemów, których działanie w ramach jakichś struktur byłoby zależne od umowy społecznej lub sądowej.

Szerzej w tym artykule Toma Bell`a: http://osf1.gmu.edu/~ihs/w91issues.html

Moim zdaniem problem o tyle interesujący, że rzadko poruszany. Perspektywa funkcjonowania systemów prawnych dostosowanych do zapotrzebowania społecznego na danym obszarze jest kusząca, ale chyba póki co niemożliwa do zaimplementowania w żadnym państwie świata (może poza Szwajcarią). Nie wiem co na ten temat myślą prawnicy, a chętnie bym ich wysłuchał (wyczytał;-) ).
Czy państwo unitarne mogłoby w ogóle myśleć o wprowadzaniu takiego systemu-systemów? Chyba nie, bo zakładałoby to dalszą decentralizację i - moim zdaniem - w konsekwencji federalizację lub konfederalizację państwa. A w interesie większości państw unitarnych, przynajmniej na ten moment, nie leży zmiana unitarnego charakteru tego. I to nawet biorąc pod uwagę to, że państwa zachodnie od kilku lat charakteryzują się cedowaniem władzy na rzecz struktur lokalnych - zaobserwować to można na przykładzie Hiszpanii (Katalonia, Baskonia ale także Aragonia, z Walencją na czele, czy Galicja), Francji (Korsyka, Katalonia Północna, regiony wschodnich granic), Niemcy (Bawaria, regiony północne) etc. Sądownictwo w przypadku w/w regionów zaczyna być coraz bardziej lokalne (ot znana nam Katalonia), a to chyba przedsmak tego o czym pisze Bell.

xav 
Daj pyska!

Piwa: 351/99
Wysłany: 2011-02-21, 11:27  

Swietny temat, nareszcie bedziemy mogli z jednego miejsca zatruwac to forum wolnosciowa zgnilizną :D

Przede wszystkim moge Ci polecic kontakt z Instytutem Misesa. Wspolpracuje z nimi od pewnego czasu, jako traductor rzecz jasna (wiadomo, najlepszy start do zostania the special one :D ). Poznalem tez pare osob z wroclawia i zdecydowanie znaja sie na rzeczy. Bo po angielsku to oczywiscie mises.com czyli prawdziwa kopalnia wiedzy wszelakiej :)

Na pierwszy rzut oka obracasz sie w tematyce raczej prawnej, wiec specjalnie popisywal sie tu nie bede, gdyz mi zdecydowanie blizej do zaganien ekonomicznych. Bez prawnika zatem ani rusz :)

Z tematow licencjackich dwa pierwsze wydaja mi sie tematami jak marzenie :D Szczegolnie pryncypia: mozna przesledzic libertarianizm z dwoch stron, konsekwencjalistycznej i deontologicznej, mozna rozpisac sie szerzej o non-agression axiom, mozna szukac roznic w podejsciu do ustroju (duze spektrum, od demokracji u misesa po ostry anarchizm u innych autorow). Temat rzeka, literatury jest masa i gdybym mogl to bym sam taka prace pisal :D Rand szczegolnie mocno nie zglebialem, wiec sie nie wypowiem.

Odnosnie wklejonego linku (skad inad bardzo ciekawy tekst) - pierwsza mysla jaka mi przyszla do glowy bylo przedstawienie tej koncepcji jako "połowy drogi" miedzy duzymi panstwami unitarnymi a np. 'europą tysiaca lichtensteinow' jak u hoppego. W technikaliach prawnych, jak pisalem, sie nie specjalizuje i na niewiele sie zdam.

dziki 
Krakus!

Wysłany: 2011-02-22, 12:18  

Tak właśnie uznałem, że będzie to odpowiednie miejsce do nawracania ludzi na jedyną, słuszną drogę;-)

Miałem też nadzieję, że jak będziesz Ty, czy ktokolwiek inny zainteresowany tematyką, odnajdywał ciekawe linki/materiały etc. – podzielisz się. Dobrze by było stale się rozwijać ;-)

Co do Instytutu Misesa – jak tylko znajdę sekundę czasu napiszę do nich i zobaczymy w czym mogą mi pomóc. Byłoby ciekawie ;-)

---

Tylko zastanawiam się nad tym czy pryncypia nie będą zbyt szerokim tematem. Jednak licencjat to licencjat, ograniczenia natury formalnej istnieją. Nie mogę zajmować się zbyt ogólnym tematem i jednocześnie nie mogę zbytnio skupić się na jakiejś kwestii. Liźnięcie wszystkiego byłoby odpowiednie ... i chyba właśnie za to się zabiorę. Jeżeli podczas pisania miałbym ochotę rozwinąć którąś z myśli – rozpiszę ją po angielsku.

---

Dla wszystkich zainteresowanych antyutopiami – polecam „Hymn” Ayn Rand. Miałem okazję przeczytać ją dziś i polecam zdecydowanie. Ciekawe założenie autorki i ... no cóż. Kto zna Rand ten wie w jakich klimatach to musi być;-) Jedyne co mnie trochę raziło było używanie słów, które w tym kontekście nie mogły występować (ot chociażby „żebrak” – wątpię, by znali takie pojęcie w państwie opisywanym przez Rand) – ale to już czepialstwo;-)
A przy całej swojej antyutopijnej otoczce piękny romans, piękna miłość. I co, można?!;-)

Do przeczytania tutaj: http://www.satan.pl/epika.php?id=207
Nie zwracajcie uwagi na źródło, wbrew pozorom nie ma to nic wspólnego z Panem Złem i jego świtą;-)

Ach ... i dla czytających – miłego szukania słowa!;-)

suntos 

Piwa: 204/49
Wysłany: 2011-02-22, 22:08  

Hej

Super temat :)

Sam pisałem pracę mgr " Libertarianizm amerykański w XX i XXI w" ; przymiotnik i ramy czasowe dodał promotor, co było jego jedynym wkładem w wygląd moich wypocin ;)

Nie będę ukrywał, że za bardzo się nie wysiliłem, choć temat tak mnie wciągnął, że przeczytałem sporo publikacji, artykułów oraz wywiadów. Zasoby biblioteki uniwerku stricte dotyczące libertarianizmu były mierne i przydały się głównie w rozdziale dotyczącym rysu historycznego. Temat potraktowałem bardzo ogólnie, dzieląc pracę na

a) historię doktryny
b) głównych przedstawicieli ( tu skopiowałem myślicieli z " Libertarianizm teoria państwa" Tomasz Teluk wyd. I Warszawa 2006 )
c) założenia doktryny ( objąłem podstawowe prawa, podatki, gospodarkę, bezpieczeństwo itd )
d) ocena ruchu na tle innych doktryn ( socjalizm / konserwatyzm / liberalizm ) - najkrótsza część, bo dotykałem tych zagadnień w wczeńniejszym rozdziale i tutaj było tylko podsumowanie tematu

Z żródeł prawa bazowałem głównie na Deklaracji Niepodległości Stanów Zj. + Karty Praw

Z doktrynalnych brałem dzieła Locke, Hayek'a, Friedmanów, Nozicka, Rand, Rothbarda, Hoppe

Z naukowych wtedy dostępne były wyżej wymieniona publikacja Teluka, a także Boaz "Libertarianizm" Poznań 2005 i fajna książeczka Berglanda " Libertarianism in one lesson" ( ABC... Libertarianizm" wyd III z 1986 ) - znalazłem zakurzone w czytelni, pisane chyba na maszynie :D ; głównie korzystałem z tych trzech źródeł, reszta nie była zbyt znacząca.

Wiele razy pomogła mi, wspomniana juz przez was, witryna instytuta Misesa.

Miło wspominam okres pisania pracy. Na pewno poszerzyłem horyzonty myślowe i zacząłem inaczej patrzeć na pewne rzeczy.

Powodzenia :)
Postaw piwo autorowi tego posta

dziki 
Krakus!

Wysłany: 2011-05-02, 17:11  

Suntos a nie masz gdzieś tej pracy na kompie?;-)

Z linków ciekawszych do poczytania:

http://books.google.com/b...epage&q&f=false
http://books.google.pl/bo...epage&q&f=false
http://books.google.com/b...history&f=false

Poza tym:
http://oll.libertyfund.or...273&layout=html
http://www.isil.org/network/global/C43/T26/

To z pozycji, które do tej pory czytałem w miarę najlepsze. Polecam szczególnie dla osób, które chcą poczytać nie tylko o ekonomicznej warstwie libertarianizmu (xav?;-) )

xav 
Daj pyska!

Piwa: 351/99
Wysłany: 2011-05-02, 17:49  

wiadomo, ze ekonomia uber alles, ale sam uwielbiam takie historyczne "smaczki" (bo czyste teorie mamy juz dzis przeciez lepsze) jak chinczycy i lao tzu czy dominikanie i jezuici z salamanki i coimbry.

a za tego friedmana-libertarianina z okladki ktorejs ksiazki to niejeden by gotow byl naruszyc swoj non-agression axiom :D

z reszta dosc trudno wydzielic ekonomiczna i nieekonomiczna twarz libertarianizmu, wszedzie przeciez chodzi o to samo, moze jedynie w jednych ksiazkach bardziej zwalczane są krzyze keynesa, a w drugiej toczy sie boj z teoria panstwa itp :)

aktualnie mam maly zapyerdol na studiach, wiec zazdroszcze kazdemu kto ma czas na ksiazki wklejane przez dzikiego. czytajcie, bo warto!

BlueLion 
Born To Be Doomed

Piwa: 81/108
Wysłany: 2011-05-02, 18:12  

To i ja coś wkleję:

http://www.jesushuertades...nero_polaco.pdf

andrew 
fix

Piwa: 109/227
Wysłany: 2011-05-02, 20:38  

coś po polskiemu z textów dzikiego?

dziki 
Krakus!

Wysłany: 2011-05-03, 10:33  

Andrew niestety ale w Polsce w ogóle brak tekstów libertariańskich. Oczywiście to co ukaże się na łamach niektórych serwisów wolnościowych, ale to tylko wybór z ogromu materiału. Z tego co wiem książkę "Libertarianism - a primer" (Czyli coś w rodzaju elementarza libertarianizmu) wydano w Polsce pod jakimś innym tytułem i można ją znaleźć w księgarniach/bibliotekach. Natomiast jeżeli chciałbyś chwycić teksty "podstawowe" (które - jak sądzę - mogłeś już przeczytać) zajrzyj na :
http://www.libertarianizm..._czytanki/start
http://www.korespondent.p...dzy&library=778
Tam masz ładnie posegregowane tematami podstawowe teksty dot. w/w pryncypiów libertariańskich.
oraz
http://mises.pl/dzial/teksty/biblioteka-ibe/
Na stronie Misesa są tłumaczone dzieła takich myślicieli jak Mises (;-) ), de Soto, Jean-Baptiste Say, Bastiat czy Rothbard. De facto to może być niezła baza dla czytającego.

Ponadto oczywiście http://liberalis.pl/ , na której ukazują się teksty mniej znanych autorów, ale które potrafią rozszerzyć światopogląd bądź też po prostu zmusić do myślenia.

Nie jestem pewny czy to znałeś, ale jeśli nie - warto przejrzeć.

ps. Jeżeli tylko znajdę polskie wersje w/w książek - wkleję tutaj linka.

Warto jeszcze jedno zaznaczyć. Niektóre z pozycji przeze mnie wymienionych (np. wspomniany Boaz) może być dla "twardogłowych" nie do strawienia - ot Boaz jest znany ze swoich soclibertariańskich pomysłów i akcentuje nieco inne założenia wolności. Ale dla czytających "od podstaw" lektura takiego "Elementarza" może być wyjątkowo ciekawa:)

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
andrew
melvin 
wymazany

Piwa: 329/272
Wysłany: 2011-05-03, 11:00  

Pokrewnym tematem jest książka Pennego Rimbaud, perkusisty CRASS, którego poglądy określane są jako libertariańsko - anarchistyczne. Książka dostępna po polsku. Warto ją przeczytać bo postać to nietuzinkowa.

dziki 
Krakus!

Wysłany: 2011-08-30, 22:27  

Miałbyś gdzieś wersję on line tej książki? bo niestety ale nie mam jak jej znaleźć, a po skończeniu pisania będę miał ochotę na lekturę czegoś innego niż Boaza, Teluka i innych ;-)

Miałem ze sobą na zlocie i bardzo polecam książkę "Libertarianizm. Teoria. Praktyka. Interpretacje" wyd UMCS. Naprawde swietna rzecz dla lekko zakreconych w temacie.

dziki 
Krakus!

Wysłany: 2011-10-05, 16:40  

http://kwasnicki.prawo.un...%20podatnik.pdf
Autor to profesor członek Rady Naukowej Instytutu Misesa

dziki 
Krakus!

Wysłany: 2011-11-03, 22:46  

http://wrzucacz.pl/file/2...ertarianizm.pdf
Moja praca licencjacka.
Libertarianizm jako styl myślenia politycznego

melvin 
wymazany

Piwa: 329/272
Wysłany: 2012-01-03, 13:11  

Ron Paul - kandydat na prezydenta USA, z ramienia Partii Republikańskiej otwarcie przyznaje się do swoich poglądów libertariańskich, a dokładnie paleolibertariańskich. Pan Paul jak widać lubi obracać się w znamienitym towarzystwie. Ostatnio fotografował się z niejakim Donem Blackiem, bym członkiem American Nazi Party, a obecnie Wielkim Czarownikiem w Ku Klux Klanie i moderatorem strony internetowej stormfront.org. Gratulujemy kolegów :)

PS. Zamieściłem to czysto informacyjnie. Nie dam się wciągnąć w dyskusję polityczną :)

Cszysu 

Piwa: 39/13
Wysłany: 2012-01-03, 13:51  

Cytat:

PS. Zamieściłem to czysto informacyjnie.

Za to z wyraźną sugestią.
Wyciąganie wniosków na temat kandydata na podstawie tego, kto go popiera nic nie da, bo czy Palikot jest komunistą i zwolennikiem PZPR?

No, ale do rzeczy - nie wiem jak Stephen Donald Black, ale David Duke, też ważna postać dla KKK, uważa się za zwolennika libertarianizmu (dość luźno rozumianego, jak mi się wydaje), więc skoro nie ma żadnej siły, która doprowadzi do dominacji białych nad czarnymi i ma realne szanse na objęcie fotela prezydenckiego :) to popiera kandydata o poglądach skrajnie liberalnych, bo taki jest mu politycznie najbliższy. Nie wiem jak wyglądają polityczne zapatrywania Duke'a obecnie, ale był zwolennikiem Paula w poprzednich wyborach.

Odpowiedz do tematu