Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
El Barça es més que un club
Narcís de Carreras
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Skoki Narciarskie
Autor Wiadomość
melvin 
wymazany

Piwa: 329/272
Wysłany: 2011-03-24, 23:06  

Ja byłem raz w Zakopanem w 2003 bodajże. Zayebiste przeżycie widzieć taki konkurs na żywo. Pomijam podpitych, wąsatych buraczków, którzy zdarzają się i na piłce i na siatkówce i na żużlu... Cieszę się, że osobiście mogłem uczestniczyć w zawodach z udziałem Adama. Nie mówię, że oglądałem wszystkie zawody w tv, bo tak nie było. Ale zawsze jak tylko miałem czas to zasiadałem w weekend przed tv i trzymałem kciuki za Mistrza. Małysz to fenomen sportowy. Coś niespotykanego. Do tego zayebisty, skromny, prosty (nie mylić z prostacki) facet, który dokonał czegoś o czym 99.9% społeczeństwa może tylko pomarzyć. Szacun Adaś :zolwik2:
Postaw piwo autorowi tego posta

andrew 
fix

Piwa: 109/227
Wysłany: 2011-03-25, 23:17  

Nigdy nie kumałem tego jarania się wąsatym Adamem. Ale spoko, nie mam nic do ludzi dla których koniec jego kariery jest wydarzeniem w życiu. Mam nadzieję że wynurzenia Adama na temat polityki (inne zresztą też) przestaną być nagłaśniane przez media. Niech robi sobie te dachy, czy nawet skacze dalej...

twardy 
Boixos Nois

Piwa: 111/140
Wysłany: 2011-03-26, 19:41  

Mozna sie nie pasjonowac, czy nie kumac tego sportu, ale napisac ze nie kuma sie jarania Malyszem, to tak jakby powiedziec ze nie kuma sie jarania Messim, kazdy z nich jest/był w swoim fachu fenomenem.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Boberek
gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2011-03-26, 22:19  

Polska ma tak malo sukcesow sportowych ze kazdy jest odbierany jak objawienie, stad uwielbienie dla Małysza.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
andrew
melvin 
wymazany

Piwa: 329/272
Wysłany: 2011-03-27, 00:39  

Andrew, mozna sie nie pasjonowac skokami , ale nie widziec geniuszu w dokananiach Adama to trzeba byc przyslowiowym Stevie Wonderem. Twoje tezy by byly na miejscu w przypadku Kubicy, ktory wygral jeden wyscig w karierze. I przepraszam za bezpośredniość, ale dachy to sam sobie możesz kłaść....

Tomash 

Piwa: 46/86
Wysłany: 2011-03-27, 07:59  

O właśnie melvin... Jarania Kubicą to dopiero nie pojmuję. Owszem pierwszy Polak w F1 itd. ale nic jeszcze nie dokonał. Małysz był i jest swego rodzaju fenomenem. Imponował atomowym odbiciem, poświęceniem pracy no i tym, że sukces nie zmienił jego charakteru. Jest skromny, ma duży szacunek do ludzi i wie jak ważne było wsparcie milionów kibiców. Najlepszym dowodem na jego wielkośc jest fakt, że podobnie uważali za granicą. Ludzie potrzebują bohatera dzięki, któremu czują się lepsi... Małysz właśnie takim bohaterem był, ludzie mu nigdy tego nie zapomną i to wszystko sprawia, że tworzy się wokół niego taka fascynacja.

baixinho 

Piwa: 399/122
Wysłany: 2011-03-27, 10:13  

z jednej strony skoki to sport ktory uprawia w skali swiata smieszna garstka ludzi wiec malysz jest gwiazda w skali mikro. z drugiej - przede wszystkim jego historia zyciowa, chec zarzucenia skokow, odrodzenie sie i potem utrzymywanie na szczycie, co w skokach latwe nie jest, przy czyms co polakow urzeka czyli skromnosci, prostolinijnosci.
koles byl jednym z lepszych w tym co robił, doszedl do tego ciezka praca, nie marudzil jak kowalczyk, nie narzekal na zespol jak kubica. fajna taka postac, pozytywna

andrew 
fix

Wysłany: 2011-03-27, 13:40  

Nie wiem melvin po co od razu wycieczki i porównywanie do Wondera. Napisałem przecież że nie kumam tego, ale nie nazwałem kibiców Małysza lolkami co się jarają dziwnym sportem gdzie nie odległość jest najważniejsza a jakieś telemarki i postawa w locie jakby to było łyżwiarstwo figurowe. Jak gregori napisał, mało mamy sukcesów, więc to jest objawienie, baix dobrze zauważył, to jest sport garstki ludzi. Więc radujcie się, ja to zauważam i jeśli przez to że nie udziela mi się ogólnonarodowa euforia jestem kimś gorszym to bardzo przepraszam.

ps. niestety nie jestem dekarzem, ale jeśli widzisz melvin dla mnie przyszłość w tym zawodzie mogę zacząć od Twojego dachu :lol:

chaos 
syn ulicy

Piwa: 1160/901
Wysłany: 2011-03-27, 14:11  

Tomash napisał/a:
Jarania Kubicą to dopiero nie pojmuję.

Sorry za offtopa, ale ja jarania się F1 w ogóle nie pojmuję :lol:

gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2011-03-27, 15:35  

Malysz moze i byl fenomenem na polska skale, ale na igrzyskach dawal sie ogrywac Amannowi, stad na pewno nie jest najlepszym skoczkiem w historii. To igrzyska sa najwazniejsze. Od paru lat mozna jedynie powiedziec ze utrzymywal sie w czolowce, do najlepszych jednak sporo mu brakowalo.
Do tego jesli sie spojrzy sie jakie kraje licza sie w skokach narciarskich, to wychodzi ze Austria, Niemcy, kraje skandynawskie i to by bylo na tyle. Wiec to fenomen bardzo lokalny, ale dobre i to, w naszym sporcie kazdy sukces to wydarzenie. Niedawno wszyscy emocjonowali sie taka nuda jak chód sportowy, skoki sa jednak zdecydowanie ciekawsze.

Boraś 
Disco Commando

Piwa: 2577/1200
Wysłany: 2011-03-27, 15:47  

czyli Amman jest najlepszy bo zdobył 4 złote medale w 2002 i 2010

jak był taki de beściak to czemu nie zdobył w 2006? i tylko raz sięgnął po kryształową kulę?

Małysz - lokalny fenomen!

:lol2:
2014: Sopot, Gdynia, Sopot, Warszawa x2, Gdynia, Olsztyn, Gdańsk
2015: Gdynia, Łódź, Sopot, Gdynia, Łódź, Olsztyn, Gdynia, Sopot
2016: Gdańsk, Wrocław, Gdynia, Olsztyn, Gdynia
2017: Gdańsk, Sopot, Gdańsk, Łeba, Warszawa, Sopot, Gdynia
2018: Gdańsk, Sopot, ...........

andrew 
fix

Wysłany: 2011-03-27, 16:04  

Boraś śmiać się możemy, bo pewnie na świecie będą wymieniać zdobywców kryształowych kul, a mistrzów świata czy olimpijskich pominą milczeniem.

imerr 
Jopie

Piwa: 609/441
Wysłany: 2011-03-27, 16:37  

W ciągu ostatnich kilku lat widziałem ledwie parę skoków Małysza, ale bardzo szanuję jego osiągnięcia. Wiele lat utrzymywał się na szczycie, była wokół niego pozytywna atmosfera. Wszystko OK. Inna historia, że teksty, że "niedzielny rosół już nigdy nie będzie smakował tak samo" i "to jest koniec skoków" są raczej zabawne.
Na to, że nie pasjonowałem się skokami miała wpływ sama dyscyplina (loteryjność, a przede wszystkim to, że nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego ktoś, kto przed chwilą był najlepszy, teraz jest słaby), ale też TVP. Tandeciarstwo, kicz i ludowość w najgorszym tego słowa znaczeniu to moja opinia o relacjach ze skoków i tego "studia" prowadzonego przez Kurzajewskiego. Ja tego wytrzymać nie byłem w stanie.

Posta piszę w sumie, żeby odnieść się do "lokalnej gwiazdy". No wybaczcie, ale pomimo tego, że Małysz osiągał w swojej dyscyplinie ogromne sukcesy przez wiele lat, to tak jest. W Polsce skacze się na nartach od wielu dekad, a sprawdźcie, jak była relacjonowana ta dyscyplina pod koniec lat 90. Z tego co pamiętam, w tv puszczano TCS i Zakopane. W gazetach nikt nie rozpisywał się, że Goldberger ma nowy kombinezon albo spóźnił odbicie. A Polacy tam startowali. Skoki są jako tako popularne w kilku wybranych krajach jednego kontynentu. Nawet w Europie Małysz jest postacią niszową w tak ważnych krajach, jak Hiszpania, Anglia, czy Francja.

Małysz jest w jakimś sensie lokalną gwiazdą, a Polacy czasem nie rozumieją, że gigagwiazdą światowego sportu jest Richie McCaw, a Alex Rodriguez, czy Payton Manning zarabiają pewnie 50 razy więcej. Tiger Woods kojarzy im się z seksualnym skandalem, a to człowiek, który często jest określany jako najbardziej rozpoznawalny aktywny sportowiec na świecie, choć pewnie mogliby z nim konkurować piłkarze.

Kubica i Radwańska nie mają wielu trofeów na koncie, ale są rozpoznawalni przez setki milionów ludzi na całym świecie.

Styl w jakim wygraliśmy jest nasz na zawsze. Dedykuję zwycięstwo Cruyffowi i Rexachowi, którzy wprowadzili go jako pierwsi. Josep Guardiola
Kiedy Cruyff przyszedł w 88 otworzył bardzo długi rozdział, który wciąż nie ma końca. Wielkie postaci w historii Barçy nie rywalizują ze sobą tylko tworzą wspólnie. Nie ma lepszych ani gorszych. To jest suma. Na porażkach, które zdarzają się po drodze, również się uczymy. Andoni Zubizarreta

Cszysu 

Piwa: 39/13
Wysłany: 2011-03-27, 16:41  

gregori napisał/a:
Malysz moze i byl fenomenem na polska skale, ale na igrzyskach dawal sie ogrywac Amannowi, stad na pewno nie jest najlepszym skoczkiem w historii.

Nikt nie twierdzi, że jest najlepszy w historii (trudno w tej sytuacji uniknąć porównać do Nykanena czy Weissfloga). Ale skoro sam Amman bił pokłony przed Małyszem to coś jest na rzeczy.

gregori napisał/a:
To igrzyska sa najwazniejsze.

Są najważniejsze, Małysz nie ukrywał, że przelatywały mu myśli, by zamienić wszystkie swoje medale na jeden złoty z igrzysk :) ale... na tej samej podstawie trzeba ustalić, że taki np. Wojciech Fortuna był lepszym skoczkiem niż Małysz, bo miał złoty medal olimpijski. Miał jeden genialny skok w karierze, zrządzeniem losu akurat na imprezie takiej rangi. Małysz genialnych skoków miał co najmniej kilka (Trondheim, Lahti, Predazzo, Planica 2007, TCS 2000/2001). Oczywiście, to jego wina, że akurat nie na IO, ale postrzeganie lepszości skoczka A nad skoczkiem B poprzez ilość zdobytych medali igrzysk może być nieco krzywdzące.

gregori napisał/a:
Od paru lat mozna jedynie powiedziec ze utrzymywal sie w czolowce, do najlepszych jednak sporo mu brakowalo.

To zależy co znaczy to "najlepsi". Pierwsza trójka, pierwsza piątka, pierwsza dziesiątka? 3., 5., 13., 12. i 1. miejsce w ostatnich latach to IMHO nie tak źle, ale co kto lubi.

andrew napisał/a:
a mistrzów świata czy olimpijskich pominą milczeniem.

Yyyy, a ile zdobytych medali MŚ ma Adam?

Poza tym, w kwestii porównywania Ammana do Małysza.
Amman vs Małysz
4 złote medale olimpijskie vs 0 złotych medali olimpijskich
1 złoty medal MŚ vs 4 złote medale MŚ
1 kryształowa kula vs 4 kryształowe kule (3. razy z rzędu 2001-2003 i w 2007)
0 TCS vs 1 TCS (2000/2001)
1 Turniej Nordycki vs 3 Turnieje Nordyckie
1 Letni GP vs 3 Letnie GP
20 wygranych konkursów vs 39 konkursów
62 razy na podium vs 92 razy na podium
1 złoty medal MŚ w lotach vs 0 złotych medali MŚ w lotach
Itp, itd

Powtórzę się, ale Ahonen, czy Goldberger też nie mają złota na IO, zresztą możesz sam spytać Finów czy Austriaków, czy dlatego nie ma się czym podniecać mówiąc o nich.

baixinho 

Piwa: 399/122
Wysłany: 2011-03-27, 17:27  

ad. imerr

no, mozna powiedziec ze malysz jest jak gollob. tylko malysz mocno normalniejszy pod wzgledem ludzki

Odpowiedz do tematu