Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
El Barça es més que un club
Narcís de Carreras
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
NFZ
Autor Wiadomość
sol11 
DumnyLewJudy

Otrzymał 95 piw(a)
Wysłany: 2010-03-15, 17:06  NFZ

nie wiem czy jest taki temat, ja go nie znalazlem ale dzisiaj tak sie wrukwilem na to gowno ze masakra :

w zeszla niedziele skrecilem kolano na meczu, pojechalem do szpitala , odciagneli krwiaka zrobili rtg i wszystko fajnie tylko chce zrobic usg (czego juz w szpitalu nie zrobili z braku skierowania na w/w badanie). Mila pani doktor z pogotowia powiedziala ze mam sie udac za tydzien na kontrole do ortopedy, a tam powinni mi zrobic USG. Ide dzisiaj sie zarejestrowac i jakas masakra, mam wypis ze szpitala co i jak z noga ale : musze sie zarejestrowac do lekaza pierwszego kontaktu (ktory ma "czas" dopiero w srode) gdzie dostane karteczke do chirurga, do ktorego bede musial sie zarejestrowac i kolejne dni odczekac aby ten mi mogl wypisac kolejna karteczke na USG po czym bede czekal na USG nastepne chooj wie ile dni, a jak juz bede mial zrobione USG to znowu mam sie rejestrowac do ortopedy i czekac cierpliwie na swoja kolej. Zakladam ze w takim tempie bede moze do maja wiedzial czy mam zerwane wiazadla czy nie , parodia parodia paaarodia !

Boraś 
Disco Commando

Piwa: 2582/1200
Wysłany: 2010-03-15, 17:10  

normalna rzecz w dzisiejszych czasach, niestety

btw
http://cules.pl/topics27/...,390.htm#126007
2014: Sopot, Gdynia, Sopot, Warszawa x2, Gdynia, Olsztyn, Gdańsk
2015: Gdynia, Łódź, Sopot, Gdynia, Łódź, Olsztyn, Gdynia, Sopot
2016: Gdańsk, Wrocław, Gdynia, Olsztyn, Gdynia
2017: Gdańsk, Sopot, Gdańsk, Łeba, Warszawa, Sopot, Gdynia
2018: Gdańsk, Sopot, Gdańsk
2019: Gdańsk, Gdańsk ..........
Postaw piwo autorowi tego posta

grintx 
You talkin' to me?

Piwa: 428/382
Wysłany: 2010-03-15, 17:45  

sol ja ci zazdroszczę
musisz być cholernie zdrowym człowiekiem, skoro dopiero dzisiaj sie dowiedziałeś ze do specjalisty potrzebujesz skierowanie od lekarza rodzinnego ;) bo to tak funkcjonuje juz ze 20 lat jak nie więcej

Co do terminów to jest inna sprawa ['] O rozmiarach tej masakry najlepiej swiadczy fakt, ze jak przez niemal cale zycie wszedzie chodzilam jako "sluzba zdrowia" szybko, łatwo i bez kolejki, to juz od ladnych paru lat lecze sie niemal wylacznie prywatnie

@Boraś 1000 piw :D a potem taki sie domaga przeszczepu wątroby :P a kto za to zapłaci?

sol11 
DumnyLewJudy

Otrzymał 95 piw(a)
Wysłany: 2010-03-15, 18:08  

no ze zdrowiem to u mnie ok, tylko łamliwy jakis jestem jak nie kostka to kolano, motta rukwa motta :D

mroo 

Piwa: 745/725
Wysłany: 2010-03-15, 18:24  

mnie ciekawi to, ze nie wszystkie badania tak czy inaczej mozna zalatwic na nfz, kiedys sie dowiedzialem, ze ekg wysilkowe jest np w ogole wykluczone :)

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Piwa: 459/358
Wysłany: 2010-03-15, 18:46  

sol, jesli obawiasz sie o wiezadla i łąkotki, to idz do fizjoterapeuty, do ktorego skierowania nie potrzebujesz. wiekszosc bardziej rozgarnietych terapeutow zbada Ci odpowiednimi testami czy struktury stawu zostaly naruszone, czy nie.

gdybys mieszkał w poblizu to zrobiłbym to dla Ciebie w 10 min bez problemu, no ale niestety :P

jednoczesnie dodam, ze skutecznosc testow funkcjonalnych i diagnostycznych jest rozna u roznych terapeutow, wiaze sie z wiedza i doswiadczeniem, ale nigdy nie jest rowna 100%. czasem struktury anatomiczne lubia... "oszukiwac" :D

summa sumarum, badania USG, rezonansu, TK itd nie zastapi nic, bo tylko po ich wykonaniu mozna w 100% stwierdzic, ze cos jest uszkodzone badz zerwane, no ale w oczekiwaniu na jedno z takich badan mozesz wykonac takie testy i juz w odpowiednim kierunku dzialac.

PS: czy kolano po zniwelowaniu obrzeku na pogotowiu ponownie w najblizszych dniach nabrzmiało? czy odczuwasz bol i czy masz ograniczony ruch w stawie, np nie mozesz zgiac lub wyprostowac go do konca?

sol11 
DumnyLewJudy

Otrzymał 95 piw(a)
Wysłany: 2010-03-15, 18:50  

tak, spuchlo spowrotem, moge wyprostowac do konca ale w powietrzu (jak stoje to mam problem) , moge zgiac do konca ale wtedy bolitroche na bokach , jak chodze to musze kustykac i tez troche wtedy boli, jak noga jest w "spoczynku" tzn leze czy siedze to nie odczuwam zadnych boli

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Wysłany: 2010-03-15, 18:55  

masz wrazenie, ze kolano jest niestabilne?

czy w momencie skrecenia towarzyszyl temu jakis dzwiek? zazwyczaj, gdy wiezadlo jest zrywane, dochodzi do slyszalnego trzasku. no i subiektywnie ocen w skali 1-10 jak mocno odczuwales bol chwile po urazie. przy czym dodam, ze 10 to "ból nie do zniesienia" ;)

jak juz wspomnialem, do czasu badania znajdz nejlepiej poleconego przez kogos terapeute, jeszcze lepiej jesli bedzie sie specjalizowal w rehabilitacji konczyn dolnych i urazach sportowych.

to moze byc sprawa wiezadlowa, przemawia za tym powracajacy obrzek chociazby, ale w zadnym stopniu nie jest to konkretna wytyczna :) duuzo powiedzialyby mi na pewno testy, no ale tego na odleglosc nie zrobie. odpowiedz na powyzsze pytania jeszcze.

sol11 
DumnyLewJudy

Otrzymał 95 piw(a)
Wysłany: 2010-03-15, 19:10  

dzwiek nie, ale czulem takie jakby chrupniecie, bol byl przez chwilke tylko, a pozniej moglem nawet ruszac noga i probowalem rozbiegac ale wtedy lekko pobolewalo, zszedlem z boiska o wlasnych silach, oblozylem odrazu sniegiem, noi jak siedzialem juz na lawce to moglem swobodnie ruszac noga ale ciezej bylo stanac na nodze. Mecz byl w niedziele - w srode kustykalem juz o wlasnych silach, bol jaki odczulem ciezko mi opisac bo trwal tylko w momenciu tego chrupniecia odrazu sie wywalilem i zaras minal, nie wiem powiedzmy ze 5.

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Wysłany: 2010-03-15, 19:35  

po przedstawionym opisie sklanialbym sie bardziej ku łąkotce, ale moze mamy do czynienia z klasycznym skręceniem. ale jest całe mnostwo przypadkow niespecyficznych, wiec generalnie wszystko jest mozliwe :) bez wykonanych prob diagnostycznych sam suchy wywiad jest tak naprawde wrozeniem z fusów.

testy powiedza duzo wiecej, polecam zrobic, w trakcie tego nieszczesnego oczekiwania na badanie USG.

daj znac jak dowiesz sie juz czegos wiecej na temat stanu kolana :)

aa jeszcze jedno - i tak pewnie tego nie zrealizujesz, ale co tam - zaleciłbym odciażanie konczyny, wiec kule by sie przydały, poprzez obciazanie kolana mozesz powodowac dalszy obrzek. kolano jest tez zapewne cieplejsze, wiec schladzanie w celu przeciwdzialania obrzekowi jest wskazane, chocby kilka razy dziennie po kilka minut

Jamal King 
State of Trance

Piwa: 20/12
Wysłany: 2010-03-15, 19:41  

mroo napisał/a:
mnie ciekawi to, ze nie wszystkie badania tak czy inaczej mozna zalatwic na nfz, kiedys sie dowiedzialem, ze ekg wysilkowe jest np w ogole wykluczone :)

Hmm jeśli chodzi Ci o "rowerek" to ja miałem takie badanie na nfz

sol11 
DumnyLewJudy

Otrzymał 95 piw(a)
Wysłany: 2010-03-15, 19:43  

czyli co oklady z lodu wystarcza ? staram sie jak najmniej chodzic czyli tylko do sklepu i na uczelnie i do tego pierylonego enefzetu, kule nie wchodza w gre

a tak z czystej teorii, łekotka lub skrecenie, ile przerwy w grze (tak na oko) ?

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Wysłany: 2010-03-15, 19:55  

tak, okłady z lodu sa ok. kilka razy dziennie po kilka minut. zawijania żelowe tez daja dobry efekt.

ciezko mi to okreslic na oko, to moze byc okres od miesiaca do kilku, nawet 4-5. w przypadku takiej łąkotki np zalezy to od miejsca uszkodzenia (rogi przednie czy tylne, czesc przytorebkowa czy wewnetrzna, mechanizm i rodzaj uszkodzenia itd), i od przeprowadzonych czynnosci operacyjnych w takim przypadku - dla przykladu szycie łąkotki wymaga kilku tygodni odciazania i rehabilitacji. to samo ze skreceniami. jest kilka stopni skrecen, przy lzejszych powrot do sprawnosci jest kwestia nawet 2 tygodni, przy ciezszych powrot do gry moze byc kwestia kilku miesiecy.

jak juz napisalem wczesniej, bez badan i testow nie jestem niestety w stanie powiedziec nic wiecej, bo musialbym Cie zobaczyc i zbadac.

a w czarnowrozenie i niepotrzebne straszenie Cie nie chce sie bawic. udaj sie do terapeuty, jak najszybciej na to USG potem, i daj znac co stwierdzono. :) i glowa do gory, bo moze to wcale nie byc powazna sprawa, ale dla wlasnego dobra odciazaj noge, oszczedzaj ja, schladzaj, no i dzialaj z tymi badaniami.

sol11 
DumnyLewJudy

Otrzymał 95 piw(a)
Wysłany: 2010-03-15, 19:59  

a i smaruje 3-4 razy dziennie altacetem dobra masc? czy zmienic na jakas inna ?

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Wysłany: 2010-03-15, 20:07  

kazda masc o dzialaniu przeciwobrzekowym i przeciwzapalnym jest wskazana.

co do konkretnej marki i rodzaju glownego zwiazku leczniczego - to juz sprawa drugorzedna, na roznych pacjentow oddzialuja roznie te same leki. dla przykladu wsrod NLPZ-ów (niesteroidowych lekow przeciwzapalnych) na jednych najlepiej oddzialuje polopirynka, na innych aspiryna, na innych jeszcze co innego.

musisz sam sprobowac, ktora z masci najlepiej na Ciebie oddzialowuje, ale jesli altacet działa, to nie kombinuj i nie płac niepotrzebnie za inne warianty.

i choc pewnie nic sobie z tego nie zrobisz, bo rozumiem jakie to dla nas wszystkich jest kłopotliwe, ale - zalatw te kule. i odciazaj w pelni noge chocby poruszajac sie po domu i w momencie wychodzenia na niedalekie odleglosci z domu. oczywiscie najlepiej by było, gdybys uzywal ich caly czas, a przede wszystkim udajac sie na dalsze podroze w ciagu dnia, no ale wszyscy uzywajacy kul wiedza, jakie to kłopotliwe :lol:

jesli struktury wewnatrzstawowe sa uszkodzone, to kompresja stawu w takim momencie (czyli po prostu obciazanie nogi), moze dac bardzo negatywne skutki, dlatego powinienes byc swiadomy konsekwencji i nastepstw stałego obciazania i nieuzywania kul w tym przypadku. dla wlasnego dobra naprwade lepiej dmuchac na zimne w takich przypadkach

Odpowiedz do tematu