Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna Cules.pl Cules.pl - FC Barcelona Forum Strona Główna
No fotem, senyora!
Narcis de Carreras do Marii Bernabeu
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jabłkom nasze stanowcze NIE!
Autor Wiadomość
mikaelus 

Piwa: 730/976
Wysłany: 2009-09-21, 22:02  Jabłkom nasze stanowcze NIE!

Rozpoczynam krucjatę przeciwko wyzyskowi biednych i nieświadomych, a pod moim głównym ostrzałem znajdzie się tutaj znany wszystkim Apple, który stał się ostatnimi czasy bardzo popularny, mimo że jego produkty w kategorii cena/jakość należy postawić na szarym końcu we wszystkich rankingach.

Do rozpoczęcia tego tematu popchnęły mnie ostatnie analizy jakich dokonałem przy okazji oceny możliwości komputera dla grafika. I jak się okazuje, dotyczy to tak naprawdę wszystkich produktów spod znaku nadgryzionego jabłka.

Nie ma ŻADNEGO racjonalnego, technicznego powodu, żeby kupować jakiegokolwiek Maca, czy to laptop czy stacjonarny, ani też żeby twierdzić, że komputery Apple są w jakimkolwiek względzie technicznie lepsze od konkurencji (bo przecież sam design to kwestia gustu).

Przykładowy iMac 24" z procesorem Intela CoreDuo 2,93GHz (czyli dokładnie takim jaki można kupić do zwykłego blaszaka), 4GB zupełnie zwyczajnego RAMu i równie pospolitą kartą graficzną GF GT120 kosztuje ok. 7000zł. Nie będę się tu w techniczne szczegóły wdawał, ale powiem tylko tyle, że za 5500-6000zł można postawić Peceta, który będzie dysponował procesorem o ponad 30% wydajniejszym, z kartą grafiki o nawet 6-7 krotnie większej ilości pamięci RAM (również o kilkadziesiąt % szybszą) i 8GB szybszej i wydajniejszej pamieci operacyjnej. I także z monitorem LCD 24 cale, z matrycą h-IPS lub s-IPS.

Kto zgadnie ile kosztuje rozbudowa RAMu w ww. iMacu z 4 do 8GB?
.
.
.
Any idea? No ile może kosztować dorzucenie jednej czy dwóch kości pamięci?
.
.
.
3500zł :D

Dlatego apeluję u wszystkich o rozwagę - nie dajcie się naciągać!

Dodajmy, że produkty Apple mają przeważnie 1 rok gwarancji, natomiast tak złożony PC ma od 3 lat do nawet dożywotniej gwarancji (w przypadku pamięci Kingston). Procesor, dyski, płyta główna, monitor - 3 lata to standard.
Czy w Apple można mieć 3-letnią gwarancję. Pewnie, że można. Co trzeba zrobić, żeby ją uzyskać?
Zapłacić :D za super-duper pakiet AppleCare. Urocze.

W sumie fenomen Apple bardzo mnie ciekawi z marketingowego punktu widzenia. Oto producent niegdyś znakomitych komputerów, które stały się niemal synonimem stabilności, jakości, optymalizacji i profesjonalizmu, zbił fortunę dopiero wówczas, gdy zaczął robić komputery gorsze, zrezygnował z produkcji dedykowanych komponentów, a stabilność i niezawodność spotkały się na tym samym poziomie z ciągle ulepszanym Windowsem. Dodajmy dla wyjaśnienia, że w istocie, Macintoshe nie były 10-15 lat temu zbyt popularne wśród przeciętnych użytkowników. Korzystały z nich głównie studia graficzne, agencje reklamowe, drukarnie i innego rodzaju firmy zajmujące się profesjonalnymi zastosowaniami komputerów.

Zauważyłem też, że wyrosły już dwie grupy "hard-userów" Apple, które dzielnie walczą w obronie mitów (w sumie, mogliby się nimi zająć Pogromcy z Discovery ;) ).

Pierwsza to ludzie niezbyt znający się na komputerach. Poszli za obietnicą przyjaznego środowiska i ładnym wyglądem, a także mitem wyższości, lepszości i stabilności rozwiązań Apple. Gdy ktoś stara się im wytłumaczyć, że ten sprzęt ani nie jest lepszy, ani bardziej stabilny, rozpoczynają swoje zabawne tyrady i napinając starają przeciągnąć linę trochę bardziej w swoją stronę. Ale nic z tego.

Druga grupa jest jeszcze ciekawsza. To "profesjonaliści". Spotkać ich można na różnego rodzaju forach internetowych, gdzie tacy pseudospecjaliści często grasują. Najczęściej interesują się grafiką i mają w głowie jeszcze historię komputeryzacji, kiedy to posiadanie Maca było naprawdę "pro" - a w sumie jest tak i do dziś, gdyż wiele firm wciąż używa Maców (ja sam pracuję na trzecim już kompie tej marki). Widząc zapytanie o sprzęt do zastosowań projektanckich z dużą dozą sarkazmu zapytają jak można było w ogóle rozważać zakup Peceta - przecież od zawsze do Mac był komputerem dla grafika. Rozkoszne :D

To samo można powiedzieć o iPodach i ich słuchawkach za 2zeta, albo iPhone, który w momencie premiery już był zacofany względem telefonów innych marek (przynajmniej gdy wszedł na rynek polski). Miała być rewolucja, a tymczasem pojawił się po prostu kolejny gadżet.

Zadziwiająca jest siła oddziaływania marki, bo to jest główny element ciągnący miliony ludzi, niczym muchy, do "jabłka". Cóż - w końcu jest ono zgniłe.

Apple :capello:

"Hoy, ma?ana y siempre con el Barça en el corazon" - José Mário dos Santos Félix Mourinho
Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 4 piw(a):
Steve, Zaor, Wit Ż., Ołów
Steve 

Piwa: 119/386
Wysłany: 2009-09-21, 23:26  

100% poparcia i podpisuje się pod tym co napisałeś obiema łapami. Co prawda dla mnie to nie nowość, ale znam sporo ludzi, posiadaczy Ipodów i tym podobnych sprzętów z pod znaku jabłka, którzy są kompletnie zaślepieni jeśli idzie o wybór sprzętu i biorą to co modne. A apple, może i jest dobry dla lan$erów, ale w żadnym wypadku do poważnej pracy, zwłaszcza z ekonomicznego punktu widzenia, gdzie za mniejszą cenę, można mieć sprzęt o 1 albo 2 klasy lepszy i bardziej funkcjonalny (ponoć Iphone w polskim wydaniu nie miał jakichś banalnych opcji, które posiadają telefony z prehistoryka).

Śmierć jabłku :spadowa:

I przy okazji zapraszam wszystkich lastfmowiczów do grupy --> I don't have an Ipod :zakochany:

gregori 

Piwa: 361/73
Wysłany: 2009-09-22, 00:52  

Mozna jeszcze dodac iPoda. Drogi jak cholera a nie ma nawet radia. Nie wiem co sklania ludzi do kupowania go, poza moda.

Iphone to tez byl smiech na sali, ma jakies cuda niewidy ale nie ma podstawowych funkcji. Ale ludzie rzucili sie jak na iPody.

Zaor 

Piwa: 2/22
Wysłany: 2009-09-22, 00:58  

mikaelus wielki browar za temat :)
ciezko cos dodac. zgadzam sie ze wszystkim w 100%. wydaje mi sie, ze laptopy i stacjonarne komputery apple kupuja tylko ludzie, aby odroznic sie od tlumu - takie swego rodzaju lanserstwo. jedynym produktem, z ktorym mialem do czynienia marki apple to iphone. musze przyznac, ze to fajny i swego czasu bardzo innowacyjny bajerek, ale nigdy nie wydalbym na ta zabawke 2500 zl(swego czasu tyle to cacko kosztowalo).

aha. z tymi laptopami to pod ta kategorie pasuje tez sony vaio, ktore sa duzo drozsze od notebookow takich dobrych firm jak np. asus(a parametry bardzo podobne)
Connie: Mom!
Quagmire: I like where this is going. Giggity, giggity, gi-ggi-ty!

Kendzior 
!

Piwa: 755/1370
Wysłany: 2009-09-22, 07:07  

Chodzi Wam o to że Iphone nie ma MMSów :) . Czegoś jeszcze też nie miał...

Fajna zabawka, bardzo płynnie wszystko na nim śmiga porównując z innymi telefonami dotykowymi. Szczerze powiem, że miałem sporo frajdy grając w pare gierek na wykładach na pożyczonym od kumpeli Iphonie, ale takiej cegły za taką kasę sobie bym nie kupił - no chyba że tylko do grania, i srałbym gotówką :P . Szczególnego obrzydzenia dostałem jak wchodził do Polski i wynajęli ludzi, żeby stali po niego w kolejkach :D 'Jestem bezrobotny, ale Iphone'a mieć muszę!' ['] - żenua
"Fani Realu niech spojrzą prawdzie w twarz - obecni piłkarze tego klubu nadają się do pucowania barcelońskiej La Rambla. To też robi się na kolanach, czyli w ich ulubionej pozycji"" - Wojciech Kowalczyk, 30.11.2010 w komentarzu do !V!

Pred 
VAMOS PREDRO

Piwa: 451/92
Wysłany: 2009-09-22, 07:41  

W ogolniaku mielismy sale z pecetami i macami, tych drugich bylo z 14 sztuk, ale dzialala moze polowa bo reszty nikt nie umial naprawic. Te prymitywne maki mialy przewage nad prymitywnymi pecetami bo byly lepiej wyposazone w gadzety typu karta dzwiekowa, cdrom, chyba tez lepsza grafika byla. Do pc trzeba bylo wowczas te gadzety dokupowac, a mac mial to wszystko od razu. Potem juz nigdy z tym czyms nie mialem do czynienia.

mikaelus 

Wysłany: 2009-09-22, 09:06  

Możliwości rozbudowy pozostały tak samo żadne jak kiedyś, a w dodatku trzeba za to słono płacić podczas gdy w normalnym PC możesz wymienić sobie każdą część kiedy chcesz. Poza tym Apple linie produkcyjne może przestawić najwyżej raz na rok, a w tym czasie na rynku zmienia się wiele rzeczy, wchodzi nowy sprzęt, ceny spadają. W tym samym czasie za kompa o mocno ograniczonych już osiągach Apple sobie każe płacić tyle samo co rok czy dwa wcześniej.

Apple plz die [*]

"Hoy, ma?ana y siempre con el Barça en el corazon" - José Mário dos Santos Félix Mourinho

pafel 

Piwa: 111/89
Wysłany: 2009-09-22, 11:12  

Jestem posiadaczem Ipoda Classic 80 Gb, i ogólnie to nie zamieniłbym tego playera na żaden inny. Przede wszystkim dlatego, że nie ma drugiego playera o tak prostej obsłudze i cenie gb/zł. Oczywiście jakość dźwięku jest po prostu średnia, do iRivera, Cowona, czy nawet Vedii sporo produktom z pod znaku jabłka brakuje. Mój Ipod ma nałożoną europejską blokadę głośności, i naprawdę jest to uciążliwe, szczególnie gdy nie ma się zamiaru kupować lepszych słuchawek. Dziwne, że taki Iriver, Cowon etc tej blokady nie posiadają.

edit: u mnie nie ma szans na zdjęcie blokady niestety.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Mroczny Rycerz
Kendzior 
!

Piwa: 755/1370
Wysłany: 2009-09-22, 11:18  

moj sony też ma blokade, ale se zdjąłem :)
"Fani Realu niech spojrzą prawdzie w twarz - obecni piłkarze tego klubu nadają się do pucowania barcelońskiej La Rambla. To też robi się na kolanach, czyli w ich ulubionej pozycji"" - Wojciech Kowalczyk, 30.11.2010 w komentarzu do !V!

Schumack 

Piwa: 224/381
Wysłany: 2009-09-22, 14:35  

Miki w krytyce iMaca pominąłeś jedną zasadniczą kwestie. Specyfikacja techniczna jest taka bo tych komputerów nikt nie kupuje aby grać w gry. One są drogie pewnie choćby z tego powodu, że nie mają skrzynki + płacisz za system stabilniejszy od Windy . Nie wiem czy jeszcze tak jest, ale kiedyś Maki nie musiały mieć przesadnie dużo Ramu bo software Apple jest/był zdecydowanie lepiej zoptymalizowany niż Winda.

Gdybym miał za dużo siana sam bym takiego kupił :lol: Brak skrzynki to fajna sprawa, duży ekran, stabilny system do ktorego nie trzeba ściągać żadnych sterowników :P ot taki komp z ciekawym designem do netu, zadań biurowych i oglądania filmów. A do gier jakaś konsola i nie trzeba zmieniać podzespołów co roku, żeby grać na najwyższych detalach, jak w PC.

Cena Macbooków to jest dopiero żal :lol:
P.S nigdy nie miałem nic z Apple.

mikaelus 

Wysłany: 2009-09-22, 15:55  

Stabilniejszy system :D Kolejny mit :D W dodatku nawet Leopard ciągle ma problemy z obsługą przeglądarek. Firmowe Safari (fakt, że beta, ale i tak późna i swobodnie udostępniana) wywala się bardzo często (jak mam do ściągnięcia większy plik to używam innej przeglądarki). Na Operze i FF strony często nie działają prawidłowo (na PC nie mam takich problemów). Windows pod względem stabilności zrównał się z OSX już dawno temu, a w dodatku oferuje dużo więcej możliwości ingerencji użytkownika i miliard pięćset milionów freeware'owych programów, które są stale rozwijane przez zapaleńców na całym świecie. Co ma Apple? Może ze 2-3 klienty FTP i trochę darmowych gadżetów, jeśli komuś chciało się coś dla tego systemu napisać. Jeśli natomiast chciałbyś ściągnąć diagnostyczny programik ze strony Apple.com to, o ile nie masz jeszcze swojej rocznej gwarancji, albo wykupionego pakietu Apple Care, to musisz za download zabulić :D Mieliśmy problemy sprzętowe w pracy i koniec końcow trzeba było oddać kompa do serwisu, żeby w ogóle ocenili co się z nim stao.

Optymalizacja oprogramowania - to samo. Odkąd Apple przestał robić dedykowany sprzęt nie istnieje coś takiego jak optymalizacja. Dla grafików w każdych realiach liczy się bezwzględna pojemność pamięci RAM oraz wydajność procesora - a w tej chwili wszystkie Makówki mają montowane Intele, które dziś w rankingach wypadałyby pod koniec top50.
Pakiet Adobe, nawet CS4, nie czerpie żadnych korzyści z funkcjonowania na Macu, a wiesza się przynajmniej tak samo często jak na PC (wiem, bo pracuję codziennie na obu).

To o czym piszesz to są mity Apple, krążące gdzieś w świadomości użytkowników komputerów i w większości przypadków odnoszą się do zamierzchłej przeszłości, kiedy faktycznie Mac > PC.

Nie ma budy? I OK, tylko pomyśl co to oznacza na przyszłość - że jesteś niemal całkowicie ograniczony do tego sprzętu, który tam siedzi. Możliwości rozbudowy są prawie żadne, a jeśli już to kwotę podawałem - jakieś kosmiczne 3,5 tysiąca za 4GB RAM. Co gorsza, tak samo jest np. z twardym dyskiem, który jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia. A gwarancja to tylko rok. Ostatecznie lądujesz z kompem, który w momencie zakupu jest już zacofany, a jako produkt, którego nie można za bardzo rozbudować będzie tracił na wartości i na dodatek nie będziesz mógł go nawet sprzedać na części.

A jeśli masz trochę siana i lubisz ładny design, który zajmuje mało miejsca to zobacz sobie topowe obudowy Chieftec czy Antec, które wyglądają jak "szampańskie" wzmacniacze audio (pełen lansik :) sam bym sobie taką sprawił).

Apple :capello:

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Piwa: 459/358
Wysłany: 2009-09-23, 17:57  

Pafel 100% zgody :)

ja rowniez mam ipoda classic 80gb i jestem z niego baaardzo zadowolony. sprzet dostalem ze stanow, taniej wyszlo, a do tego jest bardzo prosty w obsludze, estetycznie wyglada i ma w sobie wszystko czego potrzebuje (radio sie do tego nie zalicza, bo go po prostu nie slucham. chyba ze sporadycznie w domu)

pseudoargument o kupowaniu dla mody do mnie nie trafia. jest cala masa ludzi, ktorzy kupuja ipody ze wzledu na swietna prosta obsluge i estetyke.(podkreslam, ze wyrazam swoja opinie tylko na temat ipodow, moja wiedza na temat macow, iphone'ow i innych jest znikoma wiec w tym temacie glosu nie zabieram)

sam nigdy nie nalezalem i nie bede nalezal do osob, ktore sa podatne na mode :) swojego ipoda kupilem z absolutnie innych przeslanek, o ktorych wspomnialem (czesci z nich konkretnie).

poza mna na pewno wielu bylo ludzi myslacych tak samo i kierujacych sie tymi samymi kryteriami, podobnie jak na pewno byla spora grupka osob, ktora faktycznie kierowala sie lansem. tylko ze wrzucanie wszystkich do jednego wora jest po prostu kiepskie.

ta napinka na apple'a jest rownie kiepska jak kupowanie takich czy innych rzeczy nie ze wzgledu na funkcjonalnosc, a wlasnie na mode, czy lansik.

no coz, jedni ida za moda na kupowanie sprawdzonego i cenionego sprzetu, inni ida za moda na narzekanie :)

twardy 
Boixos Nois

Piwa: 111/140
Wysłany: 2009-09-24, 09:06  

inni wierza w mity :P

mikaelus 

Wysłany: 2009-09-24, 09:15  

Otóż to.

Mroczny Rycerz 
Superbohater

Piwa: 459/358
Wysłany: 2009-09-24, 21:46  

jakie mity Twardy?

chodzi o to?
"no coz, jedni ida za moda na kupowanie sprawdzonego i cenionego sprzetu"

wypowiedzialem sie apropo ipodow, pisalem ze moja wiedza na temat macow i innych jest wlasciwie zadna wiec wypoweidziec sie nie moge.

sam osobiscie maca bym sobie nie kupil, bo z tego co slyszalem to wlasnie jest to nieoplacalna zabawa.

ipody to inna sprawa i oceniam to na wlasnej skorze.

Odpowiedz do tematu